Film „Lombard” Łukasza Kowalskiego został Wydarzeniem 28. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2022. Obraz otrzymał także ufundowaną przez prezydenta Kielc nagrodę publiczności.
Jurorzy przypomnieli, że "Lombard" to tragikomedia dokumentalna o ludzkim losie i codziennym śląskim bytowaniu na skraju ubóstwa, wywołująca u widzów bardzo szerokie spektrum emocji: od smutku, współczucia i wzruszenia po śmiech, a nawet zachwyt. Dokument doceniono za "czułość i empatię, śmiech i powaga tworzą pełnię emocji, która pomimo smutnych i biednych realiów obdarowuje nas ciepłem i życiowym optymizmem". Ten sam dokument otrzymał także ufundowaną przez prezydenta Kielc Bogdana Wentę nagrodę publiczności.
"Te dwie nagrody pokazują, że coś naprawdę jest w tej historii. Jest to historia absolutnie niezwykła, nie tylko z tego powodu, że opowiada o prawdopodobnie największym lombardzie w Europie, prowadzonym przez parę ekscentrycznych biznesmenów" – podkreślił Kowalski. Dodał, że ekipa filmowa przez cztery lata kręciła w tym lombardzie zdjęcia do tego dokumentu.
"To taka ballada o człowieczeństwie. Historia o dobroci, wspólnotowości. O tym, że można być samemu w trudnej sytuacji, ale mimo tego nie pozostawać obojętnym na krzywdę innych" – zaznaczył twórca filmu.
Nagrodę dyrektora Kieleckiego Centrum Kultury Augustyny Nowackiej przyznano filmowi "Pan Kleks. Miłość i wojna" Władysława Jurkowa. Dokument przedstawia sylwetkę najwybitniejszego polskiego pisarza dla dzieci. Film nagrodzono za "niekonwencjonalny filmowo portret Jana Brzechwy, jako pisarza i człowieka. Przeżywanie afektu miłosnego odsuwa na plan dalszy wojnę, podobnie jak baśń i fantazja bronią przed koszmarem zdarzeń tamtego czasu".
Jurorzy konkursu przyznali też wyróżnienia dokumentom: "Taka twoja uroda" (reż. Katarzyna Górniak, Magda Łucyan), "Emanuel Schlechter. Szlagworty niezapomniane" (reż. Jerzy Oleszkiewicz) i "Paleta. Koncert na latającego skrzypka" Jarosława Migonia.
Nagrodę specjalną dyrektora artystycznego festiwalu Krzysztofa Miklaszewskiego otrzymał Rafael Lewandowski za film "Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie", przedstawiający sylwetkę jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku.
Do 28. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2022 zgłoszono 151 form dokumentalnych. Do pokazów konkursowych zakwalifikowano 36 z nich, poświęconych m.in. problematyce historycznej, wojennej, kulturze i medycynie.
"Pojawiła się opinia, że prezentowane podczas festiwalu filmy są smutne. Ale one bardziej oddają to, co dzieje się wokół nas, ta rzeczywistość teraz jest bolesna. Ale myślę, że ostateczny werdykt pokazuje, że mimo tej bolesnej rzeczywistości, potrzebujemy teraz pewnego optymizmu, ciepła i wzajemnej wspólnoty. Dlatego te filmy, oprócz dramatycznych sprawozdań z linii frontu, reportaży śledczych przedstawiających pewne nieprawidłowości, wiele z nich niosło optymizm" – powiedział PAP koordynator festiwalu Robert Wieczorek z Kieleckiego Centrum. Dodał, że poziom tegorocznego festiwalu był bardzo wysoki.
"To było łączenie klasycznych reportaży, pojawiły się też elementy animacji. Były formy krótkie i impresyjne, jak i bardzo długie filmy, które oglądało się z przyjemnością. To był przegląd różnych rodzajów form dokumentalnych, tematyki i ten optymizm, który na koniec wybrzmiał podczas tego festiwalu" – podkreślił Wieczorek. (PAP)
Autor: Janusz Majewski
maj/ aszw/