Decyzję Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił mnie biskupem płockim, odczytuję jako wolę Bożą, bym w Kościele, który żyje na tej ziemi od 947 lat, prowadził ludzi mi powierzonych do samego Chrystusa – powiedział w sobotę podczas ingresu nowy biskup tej diecezji Szymon Stułkowski.
O nominacji przez papieża Franciszka dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Szymona Stułkowskiego na nowego biskupa płockiego poinformował 22 października nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Diecezja płocka, powstała w 1075 r., jest jedną z najstarszych w Polsce - obejmuje swym zasięgiem części województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.
„Decyzję Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił mnie biskupem płockim, odczytuję jako wolę Bożą, bym w Kościele, który żyje na tej ziemi od 947 lat, prowadził ludzi mi powierzonych do źródła Wody Żywej, do samego Chrystusa” - powiedział w sobotę bp Stułkowski podczas swego ingresu do katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku.
„Chciałbym też, by mój biskupi herb pokazywał sposób przeżywania naszej drogi we wspólnocie Kościoła” - podkreślił w wygłoszonym do wiernych słowie nowy biskup płocki.
Jako ordynariusz diecezji płockiej bp Stułkowski przyjął herb, na którym w polu błękitnym widnieje srebrna lilia - symbol Maryi, Matki Bożej, a także złota muszla i trzy srebrne krople - symbol sakramentu chrztu oraz złota korona św. Zygmunta, króla Burgundii i męczennika - patrona Płocka, a nad nią złota gwiazda betlejemska. Mottem umieszczonym pod herbową tarczą biskupią są słowa z Ewangelii według św. Jana: Vos autem dixi amicos - Nazwałem was przyjaciółmi.
Podczas ingresu bp Stułkowski zwrócił uwagę, że „rolę biskupa można trochę porównać do pracy dyrygenta”, który stając przed orkiestrą zamierza wydobyć z zespołu taką muzykę, aby wszyscy, którzy ją usłyszą, chcieli jej słuchać.
„Staję dziś przed wami jak dyrygent, którego misją jest wydobyć z was to Boże piękno, to obdarowanie, które nosicie w sobie, by ludzie patrząc na życie naszej wspólnoty chcieli słuchać tej +muzyki wiary+, która płynie z naszego życia. Zdaję sobie sprawę z tego, że najpierw ja sam muszę żyć świadomością obdarowania przez Boga, by ta muzyka nie była tylko wasza, ale i moja, i wreszcie nasza” - powiedział nowy biskup płocki.
Jak przypomniał, wspólnota tej diecezji oczekuje na dwa ważne wydarzenia - na jubileusz 950-lecia jej powstania, który obchodzony będzie za trzy lata, oraz na 100-lecie pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej, które przypadać będzie za dziewięć lat.
„Chciałbym, byśmy wspólnie, synodalnie wypracowali duszpasterską +mapę drogową+, która nas do tych wydarzeń doprowadzi. Wielu z nas weszło do tej przepięknej katedry przez otwarte drzwi płockie. Niech one będą znakiem otwarcia do wewnątrz, by iść w głąb, do źródła Wody Żywej, oraz otwarcia na zewnątrz, by miłość Boża wypływała ze świątyni i przenikała naszą codzienność” - wezwał bp Stułkowski.
Podczas ingresu list gratulacyjny od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał prezydencki kapelan ks. kanonik Zbigniew Kras. „W osobie księdza biskupa diecezja płocka zyskuje zarówno znakomitego kustosza tradycji, jak również mentora i życzliwego opiekuna pozytywnych zmian” - napisał m.in. prezydent Duda, składając bp Stułkowskiemu najlepsze życzenia i podkreślając, że Płock i okoliczne ziemie zajmują szczególne miejsce w dziejach Polski.
W ingresie bp Stułkowskiego do katedry w Płocku uczestniczyli m.in.: prymas Polski Wojciech Polak, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
Obecni byli też biskupi, w tym płoccy: biskup pomocniczy tej diecezji Mirosław Milewski oraz biskupi seniorzy - Piotr Libera i Roman Marcinkowski, a także przedstawiciele innych wyznań, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego oraz Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Polsce z siedzibą w Płocku Marek Maria Karol Babi.
Wśród gości ingresu byli również wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, parlamentarzyści z okręgu płocko-ciechanowskiego, w tym wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, a także przedstawiciele samorządów z marszałkiem woj. mazowieckiego Adamem Struzikiem.
Bp Szymon Stułkowski urodził się 21 lutego 1961 r. w Rokietnicy. Święcenia kapłańskie przyjął 15 maja 1986 r. w Poznaniu. 24 maja 2019 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Tabalta. Sakrę biskupią przyjął 9 czerwca 2019 r. w katedrze w Poznaniu. Jako nowy biskup płocki, objął kanonicznie rządy w tej diecezji 31 października.
Poprzedni biskup diecezji płockiej Piotr Libera, urodzony 20 marca 1951 r. w Szopienicach, sprawował ten urząd przez 15 lat - na stolicę biskupstwa w Płocku mianował go 2 maja 2007 r. papież Benedykt XVI. Jego rezygnację z posługi ordynariusza tej diecezji „z racji zdrowotnych” papież Franciszek przyjął w czerwcu. (PAP)
mb/ pad/