Traktuję tę wystawę jako skromną próbę przypomnienia działalności Józefa Wybickiego, znacznie szerszej niż wyłącznie napisanie hymnu - powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas uroczystości otwarcia wystawy „Obywatel. Aby z korzyścią dla Ojczyzny. Józef Rufin Wybicki 1747-1822”.
"Wystawa wpisuje się w znacznie szerszy portret Polaka, dzięki jednemu dziełu, dzięki hymnowi Polski, ale jego działalność była znacznie szersza. Józef Wybicki to był polityk, pisarz i działacz społeczny, którego dzieła, chyba niesłusznie, popadły w całkowite zapomnienie. Dlatego traktuję tę wystawę jako skromną próbę przypomnienia znacznie szerszej działalności Józefa Wybickiego, a którego zasługi są znacznie większe niż zapisanie polskiego hymnu" - powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas uroczystego otwarcia wystawy „Obywatel. Aby z korzyścią dla Ojczyzny. Józef Rufin Wybicki 1747-1822” w Senacie RP.
"W Będominie, w miejscu, w którym urodził się Józef Wybicki jest jedyne w Europie, a chyba i jedyne na świecie Muzeum Hymnu. Mnie i całemu kaszubskiemu zespołowi parlamentarnemu zależało na tym, by pokazać Józefa Wybickiego, jego życiorys, ale także jego silne związki z Pomorzem, Kaszubami. Józef Wybicki to także postać mocno związana z Wielkopolską i należy do najwybitniejszych Wielkopolan" - powiedział pomysłodawca wystawy, senator Kazimierz Kleina.
Wystawa "Obywatel. Aby z korzyścią dla Ojczyzny. Józef Rufin Wybicki 1747-1822” została zorganizowana z inicjatywy senatora Kazimierza Kleiny, przewodniczącego Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego i jest poświęcona postaci wybitnego Polaka, polityka, autora polskiego hymnu – „Mazurka Dąbrowskiego”. Józef Wybicki ustanowiony został przez Sejm i Senat RP jednym z patronów 2022 roku.
Organizatorem wystawy jest Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie - Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Józef Rufin Wybicki urodził się 29 września 1747 r. w Będominie na Kaszubach, w rodzinie średniozamożnej szlachty pomorskiej. Karierę polityczną rozpoczął od udziału w elekcji królewskiej Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 r. W następnych latach dołączył do Konfederacji Barskiej; był także wielokrotnie posłem na Sejm. Brał także udział w pracach nad wdrożeniem Konstytucji 3 maja jako przedstawiciel stanu mieszczańskiego.
Po wkroczeniu rosyjskich wojsk na teren Rzeczpospolitej i zdradzie targowiczan Wybicki wziął udział w tajnych przygotowaniach do wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej. Po upadku insurekcji wyjechał do Paryża, gdzie starał się o zgodę na utworzenie polskich oddziałów wojskowych u boku wojsk francuskich, które następnie razem z wojskami Napoleona Bonaparte brały udział w walkach we Włoszech.
W lipcu 1797 r. w Reggio Emilia we Włoszech Józef Wybicki napisał "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech".W okresie Księstwa Warszawskiego Wybicki pełnił urząd wojewody oraz Senatora. Józef Wybicki zmarł 10 marca 1822 r.
"Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" - Mazurek Dąbrowskiego jest od 1927 r. jest polskim hymnem narodowym.
autor: Maciej Replewicz
mr/ mml/ dki/