Dwudniowa konferencja naukowa „Żydowscy obywatele polskich miast i ich żydowskie dziedzictwo” rozpoczęła się w poniedziałek w Kielcach. W wydarzeniu uczestniczy kilkudziesięciu naukowców.
Konferencję zorganizowało w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach Stowarzyszenia im. Jana Karskiego dla upamiętnienia 80. rocznicy zagłady getta kieleckiego oraz 160. rocznicy osadnictwa żydowskiego w Kielcach. Współorganizatorami wydarzenia są Muzeum Narodowe w Kielcach i Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
„Jeśli przyjrzymy się historii polskich miast, to ona jest tak naprawdę częściowo prawdziwa, ponieważ przedstawia wyłącznie perspektywę polską” – powiedział, otwierając konferencję, prezes stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek.
Tymczasem jak wskazywał - powołując się na przykład Kielc - społeczność żydowska przyczyniła się do dynamicznego rozwoju miasta. „Żydzi byli solą rozwoju tego miast. Budowali centrum i różne instytucje kultury. Dynamizowali kulturę i gospodarkę. O tym na tej konferencji będziemy mówić” – powiedział.
Prof. UJ Maciej Tomal z Zakładu Historii Judaizmu i Literatur Żydowskich zwracał uwagę, że dyskusja dotycząca historii Żydów w Polsce często bazuje na „emocjach, przekonaniach i życzeniach jak chcielibyśmy, żeby ta historia wyglądała”.
„To, co próbujemy robić to przywoływać fakty, ponieważ w dalszym ciągu mimo tylu lat od zakończenia II wojny światowej, od Holokaustu i ponownego odzyskania niepodległości, to w dalszym ciągu brakuje nam faktów” – powiedział prof. Tomal.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach prof. Robert Kotowski zwrócił uwagę, że „temat, choć nie jest nowy, jest niezwykle istotny”. „Dyskusji odnośnie do roli obywateli żydowskich zarówno kulturze, jak i życiu codziennym w polskich miastach, czego najlepszym przykładem są Kielce, nigdy dość. Warto podejmować ten temat. Dzielić się swoimi nowymi ustaleniami” – dodał.
Dwudniowa konferencja będzie się składała z następujących sesji: Szetł czy hejm; Keltz czyli życie; Zagłada Keltz, Zagłada sztetl; Przemoc antyżydowska; Przemoc antyżydowska po Zagładzie, Głosy i interpretacje; Pamięć i obecność.
Udział w konferencji biorą historycy i badacze zajmujący się dziedzictwem Żydów na ziemiach polskich ze szczególnym uwzględnieniem regionu świętokrzyskiego. Wśród prowadzących obrady są profesorowie: Maciej Tomal z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach; Andrzej Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego, Jan Tomasz Gross z Uniwersytetu Princeton (USA) i Bożena Szaynok z Uniwersytetu Wrocławskiego. Konferencja ma charakter otwarty.
Sesje są transmitowane na za pośrednictwem kanału YouTube Muzeum Narodowego w Kielcach oraz w mediach społecznościowych Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ pat/