Wirtualną wystawę „Z albumu 105-latki” można oglądać na stronie internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (WBP) w Łodzi. Jak podkreślili jej twórcy, to przygotowana z okazji 105-lecia istnienia placówki podróż w czasie, która udowadnia, że miłość do literatury przetrwa różne zawirowania.
Prezentowane w internecie zdjęcia i materiały pochodzą ze zbiorów WBP w Łodzi. Wystawa opowiada o dziejach utworzonej w 1917 roku w Łodzi placówki. Zgromadzono na niej m.in. archiwalne zdjęcia kolejnych gmachów biblioteki, ważne dokumenty oraz wycinki prasowe z informacjami o ważnych wydarzeniach z działalności instytucji. Wystawę można oglądać na stronie: www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2022-105/.
Jak przypomniała Jolanta Zwierzyńska z WBP w Łodzi, historia łódzkiej placówki zaczęła się 105 lat temu na ul. Piotrkowskiej.
"W 1917 r. uroczyście otwarto Bibliotekę Publiczną w Łodzi. Inicjatywa wyszła od grupy inteligencji łódzkiej, przedstawicieli różnych zawodów i działaczy społecznych, którzy w 1916 r. powołali Towarzystwo Biblioteki Publicznej w Łodzi" – wyjaśniła.
Od tego czasu biblioteka dwukrotnie zmieniła swój adres. W 1918 r. uzyskała pomieszczenia przy ul. św. Andrzeja 14 (obecnie ul. Andrzeja Struga). 16 maja 1935 r. Zarząd Związku Przemysłu Włókienniczego w Państwie Polskim, pragnąc uczcić pamięć zmarłego marszałka Józefa Piłsudskiego, postanowił ufundować przy ul. Gdańskiej nowy gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia naczelnika państwa. Przede wszystkim była to zasługa łódzkiego przemysłowca Aleksandra Heimana-Jareckiego, którego w 2017 r. placówka uhonorowała okolicznościową tablicą.
Zwycięską koncepcją w konkursie na projekt budynku okazała się ta zaproponowana przez inż. architekta Jerzego Wierzbickiego. 14 maja 1938 r. przy ul. Gdańskiej 102 nastąpiło poświęcenie kamienia węgielnego. W uroczystości uczestniczył m.in. wicepremier i minister skarbu inż. Eugeniusz Kwiatkowski.
"Wojna przerwała podjęte prace, czas okupacji niemieckiej przyniósł zniszczenia budynku i księgozbioru. Po wojnie, w maju 1945 r., Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczęła działalność w dawnych pomieszczeniach przy ul. Andrzeja 14. W gmachu przy ul. Gdańskiej 102 trwały niezbędne prace remontowo-budowalne, zakończone oddaniem gmachu do użytku 6 listopada 1949 r." – dodała Ewa Baranowska z WBP w Łodzi.
Patronem biblioteki został Ludwik Waryński, założyciel partii "Proletariat". W 1975 r., w związku ze zmianami administracyjnymi w kraju, placówka przejęła funkcje biblioteki wojewódzkiej. Zmiana nazwy – adekwatna do nowych funkcji - nastąpiła dopiero w 1991 r. na mocy zarządzenia wojewody łódzkiego, który stał się organizatorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
15 maja 1990 r. przywrócono bibliotece imię marszałka Józefa Piłsudskiego, dzięki staraniom działającej w instytucji organizacji zakładowej NSZZ "Solidarność". 1 stycznia 2013 r. na mocy uchwały Sejmiku Województwa Łódzkiego nastąpiła zmiana nazwy na: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Obecnie w zbiorach placówki jest ponad 650 tys. książek, blisko 100 tys. audiobooków, filmów na DVD i Blu-Ray, płyt analogowych i CD, map, fotografii, pocztówek, starych druków oraz ok. 150 tys. woluminów czasopism z lat ubiegłych oraz kilkuset tytułów czasopism bieżących.
Biblioteka przyznaje dwie ważne dla Łodzi i regionu nagrody: Nagrodę Złoty Ekslibris dla najlepszych publikacji w Ziemi Łódzkiej i Łodzi oraz Nagrodę Superekslibris za całokształt dotychczasowych osiągnięć w zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej i Łodzi. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ pat/