„Łatwe rzeczy” w reżyserii Anny Karasińskiej z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie otrzymały Grand Prix dla najlepszego przedstawienia festiwalu oraz statuetkę Boskiego Komedianta. Jury przyznało w sumie 10 nagród.
Grand Prix dla "Łatwych rzeczy" zostało przyznane jednogłośnie w uznaniu dla koncepcji i realizacji spektaklu, "będącego wspólnym dziełem reżyserki oraz wyjątkowych aktorek, a zarazem protagonistek Ireny Telesz-Burczyk i Mileny Gauer".
"Wykorzystując swe życiowe i aktorskie doświadczenie, cichymi, a jednocześnie pełnymi determinacji głosami i oszczędnymi gestami, na niemal pustej scenie zapraszają one publiczność do wspólnego, zaskakującego siłą oczyszczającego humoru przeżycia. Z mistrzowską precyzją i typowym dla jej twórczości minimalizmem estetycznym Anna Karasińska stworzyła wyjątkowe dzieło sztuki" - uzasadniono werdykt, zaznaczając, że "Łatwe rzeczy" służą do krytycznej refleksji na temat obrazowania rzeczywistości, dekonstrukcji mechanizmów społecznych i narracji przynależnych tradycyjnemu teatrowi.
"Staje się to możliwe dzięki wyjątkowemu doświadczeniu współtworzących spektakl aktorek. Ogniskuje on naszą uwagę na możliwości stawienia oporu wobec świata, jaką dają solidarność i wzajemne wsparcie kobiet w teatrze" – napisano w uzasadnieniu.
Podczas 15. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia przyznano również cztery nagrody aktorskie, w tym trzy indywidualne dla Dominiki Bednarczyk ("Dziady"), Alony Szostak ("Cudzoziemka") i Michała Kalety ("Śmierć Jana Pawła II"), a także nagrodę za kreację zbiorową dla zespołu spektaklu "Imagine" w reżyserii Krystiana Lupy z Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.
Nagrodę za oryginalne ujęcie tematu w spektaklu "Śmierć Jana Pawła II" z Teatru Polskiego w Poznaniu otrzymał Jakub Skrzywanek. Za scenografię i reżyserię świateł w spektaklu „Dziady” z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie została nagrodzona Katarzyna Borkowska, która "wpisała architekturę krakowskiego teatru w pomysł na scenografię i światła, tworząc konkretną, a jednocześnie duchową przestrzeń przedstawienia". Natomiast Wojciech Frycz i Orkiestra Antraktowa otrzymali nagrodę za wykonywaną na żywo muzykę w spektaklu "Cudzoziemka" z Teatru Polskiego w Poznaniu.
Nagrody specjalne trafiły do Marcina Wierzchowskiego i Michaela Rubenfelda, twórców spektaklu "Alte Hajm/ Stary dom" z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, a także Piotra Siekluckiego, reżysera spektaklu "NaXuj. Rzecz o prezydencie Zelenskim" z Teatru Nowego Proxima w Krakowie.
W tym roku jury w siedmioosobowym składzie: Maria Rößler (Niemcy), Martin Glaser (Republika Czeska), Artur Ghukasyan (Armenia), Luisa Hedo (Hiszpania), Christian Holtzhauer (Niemcy), Leman Yilmaz (Turcja), Vicen?iu Rahău (Rumunia) samodzielnie określiło kategorie nagród.
15. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia trwa 10 dni. Do piątku zostaną pokazane łącznie 32 spektakle, w tym 9 w konkursie głównym INFERNO, 10 w sekcji PARADISO, 10 w PURGATORIO oraz 3 spektakle stworzone przez twórczynie z Ukrainy. Organizatorem wydarzenia jest Teatr Łaźnia Nowa.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ dki/