Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał ponownie Dorotę Janiszewską-Jakubiak na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą „Polonika”. Pięcioletnia kadencja Janiszewskiej-Jakubiak rozpocznie się 19 grudnia 2022 r.
"To dla mnie olbrzymie wyróżnienie. Bardzo dziękuję ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotrowi Glińskiemu za zaufanie i powierzenie mi tego stanowiska na kolejną, drugą kadencję. Mam nadzieję, że przez następne lata uda nam się zrealizować kolejne ważne projekty przywracające pamięć o zapomnianym dziedzictwie kulturowym za granicami Polski. To dla mnie zaszczyt ale i wielkie zobowiązanie" - powiedziała Janiszewska-Jakubiak.
Na stronie MKiDN przypomniano, że jest ona historykiem sztuki, absolwentką Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) i Akademii Dziedzictwa w Krakowie.
"Od 1994 r. pracowała w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – początkowo w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Polskiego Dziedzictwa Kulturalnego za Granicą w zespole ds. strat wojennych, następnie w Departamencie do Spraw Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą, a od 2007 r. w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego kierowała pracą wydziału ds. polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. W latach 2011-2017. pełniła funkcję zastępcy dyrektora departamentu. W grudniu 2017 r. została powołana na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą +Polonika+" - przypomniano.
Janiszewska-Jakubiak jest członkiem Rady Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Rady Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Rady Redakcyjnej "Cenne, Bezcenne / Utracone" oraz Kapituły Nagrody "Przeglądu Wschodniego".
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" został powołany 18 grudnia 2017 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Misją Instytutu jest zachowanie dla przyszłych pokoleń materialnych śladów polskiego dziedzictwa kulturowego pozostającego poza granicami kraju ? rozumianego jako dziedzictwo dawnych ziem wschodnich wielonarodowej i wielokulturowej Rzeczypospolitej oraz migracji, emigracji i wychodźstwa ? stanowiącego integralną część światowego dziedzictwa kulturowego.
"Aby skutecznie zrealizować swoją misję i cele, +Polonika+ prowadzi projekty zgrupowane w trzech dziedzinach: dziedziny: badania, ochrona materialnego dziedzictwa kulturowego oraz jego popularyzacja. W ciągu pięciu lat swojej działalności Instytut zrealizował i nadal prowadzi łącznie ponad 500 projektów w 20 krajach świata" - napisano w komunikacie ministerstwa. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ aszw/