„Chrześcijanie i muzułmanie: dzieląc radości i smutki” – pod takim hasłem odbędzie się 26 stycznia w Kościele katolickim w Polsce XXIII Dzień Islamu. Centralne obchody odbędą się na terenie jezuickiego Collegium Bobolanum w Warszawie.
Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 26 stycznia. Służy on przezwyciężaniu niechęci i uprzedzeń między chrześcijanami a muzułmanami.
"Podczas centralnych uroczystości, które odbędą się w stolicy, przedstawiciele obu religii odczytają fragmenty Biblii i Koranu odnoszące się do motta tegorocznego spotkania "Chrześcijanie i muzułmanie: dzieląc radości i smutki" – poinformowała PAP Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.
Temat rokrocznie wyznacza przesłanie skierowane do muzułmanów przez Papieską Dykasterię ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie miesiąca postu, ramadanu.
Wskazano w nim, że "ubóstwo i sytuacja niepewności, w jakiej znalazło się wielu ludzi na skutek utraty pracy i trudności ekonomiczno-społecznych związanych z pandemią, czyni obowiązek dzielenia się jeszcze pilniejszym".
"Wszystko, czym jesteśmy i co posiadamy jest darem Boga, a zatem nasze talenty powinniśmy oddawać w służbę wszystkich naszych braci i sióstr, oferując im to, co mamy" – zaapelowano w przesłaniu.
Zwrócono uwagę, że dzielenie nie ogranicza się wyłącznie do dóbr materialnych. "Zakłada ono przede wszystkim wzajemne dzielenie radości i smutków, które są częścią ludzkiego życia" czytamy w przesłaniu.
Jak zaznaczono, "miłość Boża obejmuje każdego człowieka i rozlewa się na cały wszechświat".
W wydarzeniu organizowanym w Warszawie, obok polskich muzułmanów, udział wezmą również akredytowani w Polsce ambasadorowie państw muzułmańskich. Gospodarzem spotkania będzie bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi i delegat KEP ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów.
Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów iz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 r. Powołano ją podczas międzyreligijnego spotkania w ramach Dni Tatarów w Warszawie. Współprzewodniczącym ze strony katolickiej jest prof. Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej jest Rafał Berger. Sekretarzem generalnym jest Grzegorz Olszewski. Wcześniej regularne modlitwy w intencji pokoju i współdziałania z wyznawcami islamu w świątyniach katolickich w Polsce prowadziła Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości D.O.M. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/