Na zamku w Ferrarze we włoskim regionie Emilia-Romania w sobotę otwarto wystawę prac Małgorzaty Mirgi-Tas „Przeczarowując świat – powrót do domu”. Ekspozycja, inspirowana zabytkami tego miasta, była w tym roku prezentowana w polskim pawilonie na Biennale w Wenecji.
W inauguracji wystawy udział wzięli m.in. burmistrz Ferrary Alan Fabbri i dyrektor Zachęty Janusz Janowski.
Wystawa wielobarwnych i wielkoformatowych tkanin polskiej artystki romskiego pochodzenia wywołała w tym roku zachwyt w Pawilonie Polskim na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Została ona bardzo wysoko oceniona przez krytyków. Odnotowano także to, że po raz pierwszy w ponad 120-letniej historii Biennale pawilon narodowy reprezentowała romska artystka.
Niespełna miesiąc po zakończeniu Biennale ekspozycja "Przeczarowując świat" trafiła do Ferrary, jednego z najpiękniejszych włoskich miast. Jak zauważyli polscy organizatorzy ekspozycji w komunikacie przekazanym PAP, choć jest tam prezentowana po raz pierwszy, w pewnym sensie wraca do domu.
Ten symboliczny powrót to spłata długu, jaki artystka zaciągnęła w tym mieście, bo stało się ono dla Małgorzaty Mirgi-Tas źródłem inspiracji - zaznaczono.
Wraz z kuratorami Wojciechem Szymańskim i Joanną Warszą artystka odwiedziła Ferrarę, gdy pracowała nad wystawą w Wenecji. Oglądała wtedy freski w Palazzo Schifanoia, podążając śladami poprzedników, zachwyconych tym miastem i jego zabytkami.
Wystawa w renesansowym zamku Estense, przygotowana wraz z fundacją Ferrara Arte znanego włoskiego historyka sztuki Vittorio Sgarbiego, składa się z ośmiu spośród 12 paneli, stworzonych przez artystkę do wnętrza Pawilonu Polskiego w Wenecji.
Siedem z nich odpowiada dokładnie siedmiu zachowanym obrazom, symbolizującym poszczególne miesiące w Palazzo Schifanoia.
Prace Mirgi-Tas przedstawiają m.in. historię mitycznej podróży pierwszych społeczności romskich do Europy, portrety kobiet i symbole astrologiczne oraz sceny z życia codziennego w rodzinnej miejscowości artystki - Czarnej Górze oraz w innych romskich osiedlach na Podhalu i Spiszu.
Obie wystawy - wenecką i tę w Ferrarze - określa się jako artystyczny manifest Małgorzaty Mirgi-Tas na temat romskiej tożsamości i sztuki.
Jej wystawa w zamku Estense w Sala degli Stemmi otwarta będzie do 10 kwietnia przyszłego roku.
Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ mal/