Przechodnie w różnych lokalizacjach Krakowa podziwiają bożonarodzeniowe szopki w szklanych gablotach. W piątek zaś wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w „Spacerze wokół szopki”, przygotowanym przez miejskie muzeum.
Ok. 40 barwnych konstrukcji można od początku grudnia do 5 lutego (pierwotnie planowano do 31 stycznia) oglądać w przestrzeni publicznej dawnej stolicy. Oryginalne dzieła widoczne są także po zmroku, ponieważ gabloty są podświetlane.
Szopki znajdują się m.in. w najczęściej odwiedzanych miejscach – na Rynku Głównym, przy Barbakanie, na placu Matejki, placu Szczepańskim, przy Collegium Novum. Gabloty z szopkami można zobaczyć również w parkach, witrynach sklepów, hoteli, restauracji, galerii handlowych w różnych lokalizacjach.
„Te arcydzieła sztuki w przestrzeni miasta mają nie tylko cieszyć oko, stworzyć świąteczny nastrój, ale i zainteresować przechodniów, turystów tradycją krakowskiego szopkarstwa” – niejednokrotnie podkreślała w rozmowie z PAP Małgorzata Niechaj z Muzeum Krakowa, które wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieściło w różnych częściach dawnej stolicy.
Wśród ok. 40 szopek kilkanaście to budowle przygotowane przez profesjonalistów specjalnie z myślą o prezentacji w przestrzeni miejskiej. Są to duże, dwustronne konstrukcje. Jedna strona budowli pokazuje elementy religijne, tradycyjne, a druga strona postacie z legend i historii. Pozostałe ponad 20 szopek to prace, które brały udział w poprzednich Konkursach Szopek Krakowskich.
Z roku na rok w okresie świątecznym i okołoświątecznym w Krakowie pojawia się coraz więcej szopek. Na początku, w 2016 r., było pięć gablot, w 2017 – 10, 2018 – 15.
Dla osób szczególnie zainteresowanych historią szopkarstwa Muzeum Krakowa przygotowuje „Spacer wokół szopki. Śladem Włodzimierza Tetmajera”, zaplanowany na piątek 6 stycznia. Wycieczka rozpocznie się o godz. 14 w Pałacu Krzysztofory.
Oprócz tradycji barwnych konstrukcji uczestnicy poznają lepiej postać i twórczość malarza Włodzimierza Tetmajera. Punkty na trasie spaceru to nie tylko miejsca montażu gablot z szopkami, ale i na różne sposoby związane z artystą Młodej Polski. Spacerowi, którego przewodnikiem ma być dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski, towarzyszyć ma muzyczno-teatralne widowisko.
Muzeum przygotowało również przewodnik po trasie tegorocznej wycieczki. Spacerownik jest na stronie internetowej placówki, ze względów oszczędnościowych nie będzie miał wersji drukowanej.
Senat RP ustanowił 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera w związku z setną rocznicą śmierci artysty.
We wnętrzach Pałacu Krzysztofory można zaś, do 27 lutego, podziwiać konstrukcje, które wzięły udział w tegorocznym 80. Konkursie Szopek Krakowskich.
W 2018 r. szopkarstwo krakowskie trafiło na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Krakowska szopka różni się od betlejemskiej. Musi być budowlą wieżową i zawierać charakterystyczne dla architektury Krakowa detale. Oprócz scen biblijnych kompozycja zawiera postacie biblijne, legendarne i historyczne.
Historia szopkarstwa krakowskiego sięga poł. XIX w. Szopki tworzyli murarze i cieśle z Krakowa i okolic. Było to dla nich dodatkowe zajęcie w czasie martwego sezonu budowlanego. W okresie Bożego Narodzenia chodzili z szopkami po domach. Dziś oryginalne konstrukcje profesjonalnie wykonuje ok. 50 twórców.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ dki/