Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by przeżyć przygodę w górach, poznać tajemnice regionu czy spędzić aktywnie czas nawet podczas brzydkiej pogody – oferta „etnoferii” Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego to jeden z pomysłów regionalnych instytucji dla dzieci na zimową przerwę w nauce.
Zimowe ferie dla uczniów woj. śląskiego (podobnie, jak lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego i pomorskiego) w tym roku przypadają od 16 do 29 stycznia. W tym czasie wiele instytucji edukacyjnych i kulturalnych przygotowuje ofertę wydarzeń zblokowanych w półkolonie, bądź dostępnych w pojedyncze dni.
To drugie rozwiązanie przyjęło Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny – położony w obrębie Parku Śląskiego skansen, w którym na ponad 36 hektarach zgromadzono 78 zabytkowych obiektów regionalnej architektury. Placówka przygotowała osiem tematycznych wydarzeń, pod hasłem "etnoferii”, a także obchody dni babci i dziadka.
"Podczas dwóch tygodni ferii zimowych spotykać się będziemy w przestrzeni muzealnej, ekspozycji na wolnym powietrzu, jak i w przestronnej, ogrzewanej galerii na parterze budynku administracyjnego” – wyjaśniła kierowniczka działu edukacji i popularyzacji muzeum Joanna Skorupska-Badura.
"Liczymy, że pogoda pozwoli nam zorganizować także zabawy na śniegu, niemniej chcemy zapewnić dzieciom i opiekunom ofertę na każdą pogodę” – zaznaczyła. Oferta ta obejmuje m.in. zwiedzanie wraz z góralką chałupy z Istebnej, odwiedziny zagrody, by poczęstować smakołykami czworonożnych mieszkańców skansenu (owce, kozy i konie) czy rozpalenie ogniska w środku zimy.
Będzie też można poznać tajemnice dawnej magii - bohaterami tego dnia będą m.in. południca, zmora czy utopiec, a także przekonać się, że zimą pola nie śpią. Pierwszy tydzień ferii zakończy się balem przebierańców w nawiązaniu do tradycji ludowych, a w ostatni ich dzień – zajęciami "w starej szkole” – w zabytkowym budynku szkoły z Wapienicy
Dodatkową atrakcją na ferie, z której skorzystać mogą wszyscy, będzie bezpłatne wejście do chorzowskiego skansenu w poniedziałki z możliwością zwiedzenia wnętrz obiektów.
W niedzielę 22 stycznia skansen zaprasza wnuki oraz dziadków na specjalne warsztaty z poczęstunkiem. Dzieci wykonają etnolaurki, bądź drewniane podkładki pod kubki.
Nieco podobną ofertę, dni tematycznych, przygotowało Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Tam też będzie można poznać tradycję karnawału na Górnym Śląsku (w tym tradycje wyszkubek, zimowych wesel, korowodów zapustnych czy babskich combrów), ale też skorzystać z warsztatów paleontologicznych, arturiańskich, tworzenia amuletów czy świec woskowych czy zabaw ze sztuką.
Wśród jednodniowych propozycji w regionie na ferie, są np. feryjne warsztaty rodzinne "Faktury i struktury" w Muzeum Śląskim (17 stycznia), podczas których dzieci inspirując się znajdującą się tam instalacją Magdaleny Abakanowicz "Bambini”, stworzą swoje własne rzeźbiarskie prace.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu udostępnia natomiast trasę tematyczną pt. "Zimowa Szkoła Magii”, opartą o podziemia dawnych wyrobisk ćwiczebnych, z nauką transmutacji, rzucania zaklęć, różdżkarstwa, magiczną ścieżką sensoryczną, turniejem "złotej kulki” i przejażdżką magicznym ekspresem (kolejką górniczą) Karlik.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ ktl/