Obchody 10. rocznicy śmierci prymasa Polski kard. Józefa Glempa odbędą się 23 stycznia. Mszę pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza poprzedzi konferencja naukowa „Zrobiłem, co mogłem. Jak prymas Polski Józef Glemp zostanie zapamiętany?”.
W informacji przekazanej w poniedziałek przez biuro prasowe archidiecezji warszawskiej poinformowano, że w przyszły poniedziałek, 23 stycznia, przypada 10. rocznica śmierci kard. Józefa Glempa, w latach 1981-2006 arcybiskupa metropolity warszawskiego, prymasa Polski.
W ramach obchodów o godz. 17.00 rozpocznie się konferencja naukowa "Zrobiłem, co mogłem. Jak prymas Polski Józef Glemp zostanie zapamiętany?". Odbędzie się ona w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W panelu dyskusyjnym wezmą udział: metropolita gnieźnieński i prymas Polski abp Wojciech Polak, kierownik sekretariatu prymasa Józefa Glempa bp Andrzej Dziuba,, wieloletni kapelan kard. Józefa Glempa i konsultant biografii prymasa ks. prof. Krzysztof Pawlina, a także redaktor Grzegorz Polak.
Następnie o godz. 19.00 w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela metropolita warszawski będzie przewodniczył mszy św., a homilię wygłosi abp Wojciech Polak.
Kard. Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu 18 grudnia 1929 r. w rodzinie robotniczej. Po zdaniu matury wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1956 roku. W 1967 r. ks. Glemp został osobistym sekretarzem prymasa Stefana Wyszyńskiego.
W marcu 1979 r. został biskupem diecezji warmińskiej, sakrę przyjął z rąk prymasa Wyszyńskiego. Po jego śmierci w maju 1981 został arcybiskupem warszawskim i gnieźnieńskim oraz prymasem Polski. W 1983 r. otrzymał godność kardynała.
Jako ostatni z prymasów przez wiele lat łączył funkcję metropolity warszawskiego i gnieźnieńskiego z funkcją przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
W 2007 r. kard. Glemp przeszedł na emeryturę. Decyzją papieża Benedykta XVI tytuł prymasa zachował do 80. roku życia, czyli do 2009 r. Zmarł 23 stycznia 2013 r. w Warszawie w wieku 83 lat.
Kard. Józef Glemp jest pochowany w kryptach archikatedry warszawskiej. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/