Własnoręcznie wykonane palmy ze zdobieniami np. z bibuły, suszonych roślin i tkanin – można zgłaszać do konkursu na palmę wielkanocną organizowanego po raz 25. przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie). Palmy będą prezentowane podczas uroczystej procesji w Niedzielę Palmową.
Regionalny Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej organizowany przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Stanisława Kluka to najstarszy tego typu konkurs w regionie.
Jak powiedziała w czwartek PAP Agnieszka Kiersnowska z działu etnografii ciechanowieckiego muzeum, ideą zorganizowania konkursu była chęć podtrzymania tradycji, ale też dodania "kolorytu" do Niedzieli Palmowej, by rzeczywiście palmy były w centralnym punkcie.
Kiersnowska powiedziała, że z roku na rok konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ale też powiększył swój zasięg z lokalnego konkursu stając się regionalnym. Dodała, że na konkurs swoje palmy nadsyłają przede wszystkim uczniowie, ale nie tylko.
Do konkursu może zgłosić się każdy, bez względu na wiek. Przy ocenie palm - jak można przeczytać w regulaminie - będą brane pod uwagę indywidualne pomysły oraz inwencja artystyczna wykonawców. Palmy powinny mieć naturalne, własnoręcznie wykonane zdobienia jak np. z bibuły, kolorowego papieru, suszonych roślin czy tkanin.
Muzeum zastrzega, że z oceny będą wykluczone palmy z gotowymi ozdobami z tworzyw sztucznych jak kwiaty, wstążki czy baranki, palmy zdobione roślinami chronionymi czy gotowe palmy wielkanocne.
Palmy można zgłaszać do 16 marca, a laureaci konkursu zostaną nagrodzeni podczas rozstrzygnięcia w Niedzielę Palmową, 2 kwietnia.
Od początku konkursu palmy biorące udział w konkursie w Niedzielę Palmową prezentowane są w kościele św. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, a następnie biorą udział w uroczystej procesji. Później prezentowane są w zabytkowym kościele na terenie Muzeum Rolnictwa.
Wszystkie informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie internetowej muzeum.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/