Kompozycja „Mała suita” dedykowana pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego została wykonana po raz pierwszy w czwartek w mieście Pescara we włoskim regionie Abruzja. Dzieło symfoniczne skomponował historyk Marco Patricelli, autor monografii Pileckiego „Ochotnik”.
Nadzwyczajny koncert odbył się w auli konserwatorium, a kompozycję wykonała tamtejsza orkiestra symfoniczna pod kierunkiem Adriano Melchiorre.
Na dzieło pod tytułem „Petite suite Pilecki” składają się między innymi utwory: Elegia, scherzo-walc, Dotyk Zła, Nadzieja.
To muzyczny hołd dla żołnierza Armii Krajowej, więźnia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, uczestnika Powstania Warszawskiego, skazanego przez komunistów na karę śmierci i straconego w 1948 roku.
Marco Patricelli, autor monografii Pileckiego, wydanej we Włoszech i w Polsce, ma także muzyczne wykształcenie i jak powiedział PAP, postanowił opowiedzieć o Pileckim językiem muzyki.
Na koncert przybyła ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders. W powitalnym wystąpieniu nazwała Witolda Pileckiego "bohaterem ludzkości" i mówiła o jego ofierze życia dla wolności wszystkich ludzi. To on pierwszy, przypomniała, ujawnił grozę Auschwitz i aby wykonać tę misję, dobrowolnie dał się tam uwięzić. "To był gest odwagi, który nie ma sobie równych" - mówiła polska ambasador.
Odnotowując obecność na widowni przedstawicieli wspólnoty żydowskiej, ambasador Anders wystosowała apel o to, aby Witold Pilecki został uznany za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata "za to, co zrobił i za dziedzictwo moralne, jakie nam pozostawił".
Przypomniała, że także jej ojciec generał Władysław Anders, dowódca 2. Korpusu Polskiego zdołał uratować z sowieckich gułagów wielu Polaków, a wśród nich około 4 tysięcy Żydów.
Przypominając, że tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata przyznano ponad 7 tysiącom Polaków, dodała: "Wierzę, że małe miejsce jest też dla Witolda Pileckiego i Władysława Andersa".
Ambasador Anders podkreśliła również, że Marco Patricelli jest "wielkim przyjacielem Polski"
Prapremiera jego dzieła miała miejsce w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w przypadającą w tym roku 80. rocznicę ucieczki Pileckiego z niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz i 75. rocznicę jego śmierci z rąk ówczesnych komunistycznych władz.
Na koncercie obecni byli burmistrz Pescary Carlo Masci i Chieti Diego Ferrara. Marco Patricelli powiedział PAP, że podczas prób z muzykami z orkiestry zorientował się, że kiedy opowiedział im o Pileckim, zaczęli inaczej grać, wyraźnie pod wrażeniem tego, co usłyszeli. "Zupełnie nie znali tej historii, byli bardzo poruszeni" - dodał.
Patronami muzycznego wydarzenia były polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ambasada RP we Włoszech, Instytut Polski w Rzymie, Amerykański Komitet Żydowski i związek włoskich gmin żydowskich oraz lokalne władze Abruzji.
Z Pescary Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ tebe/