„How I Became What I Am: Young Nietzsche Embarks On Life’s Odyssey” to tytuł książki Andrzeja Jachimczyka, którą zaprezentował w sobotę w Nowym Jorku. Nietzsche przyznawał się do polskiego pochodzenia i miało to wpływ na jego filozofię – mówi PAP autor opracowania.
Książka dr. Jachimczyka jest filozoficzną biografią lat szkolnych Fryderyka Nietzschego od 14 do 20 roku życia. Opisuje lata kształtujące go jako filozofa.
„Wszystkie idee jakie później rozwijał powstały w tym czasie. Napisana w przystępnej formie książka jest o tym, co Nietzsche sam chciał w życiu robić. Adresowałem ją do młodych ludzi, którzy też zastanawiają się co z sobą począć” – wyjaśnił PAP autor, profesor University of North Carolina.
Zdaniem Jachimczyka, jednym z ważniejszych elementów w życiu Nietzschego był element polskości. Cytując jego siostrę, zwraca uwagę, że przyznawał się do pochodzenia polskiego, a zarazem szlacheckiego ze strony ojca.
„Jest to bardzo istotne, ponieważ szlachectwo, elitarność mają według Nietzschego duże znaczenie w kształtowaniu kultury i siebie samego. Uważał ludzi, którzy sami siebie kształtowali za specjalnie wartościowych, znaczących w kulturze ludzkiej. To właśnie prowadziło później do pojęcia nadczłowieka, i rozwinięcia teorii Uebermensch” – zauważył autor książki.
Powołując się na polską filozofkę Ewę Cybulską i historyka Normana Davisa, Jachimczyk twierdzi, że autor "Tako rzecze Zaratustra" już w młodym wieku używał tych terminów.
Dyskusję na temat „How I Became What I Am: Young Nietzsche Embarks On Life’s Odyssey” prowadził prof. Stephen Brown-Fried z New School w klubie artystów i miłośników sztuki, The Players, na Manhattanie.
Jachimczyk chciałby wydać swoją książkę także w tłumaczeniu na język polski.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ adj/