Wiosną zakończy się remont zabytkowej studni Trzech Braci w Cieszynie, prawdopodobnie istniejącej już w średniowieczu – mówi w piątek PAP burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz. Wykonawca czeka na sprzyjającą aurę, by nałożyć warstwę antykorozyjną.
"Studnia jest już z zewnątrz odrestaurowana. Uzupełniono ubytki. Czekamy teraz na sprzyjające warunki pogodowe, bo te, które są, uniemożliwiają wykonawcy nałożenie warstwy antykorozyjnej. Musi być niższa wilgotność i wyższa temperatura. Wszystko zostanie ukończone wiosną” – powiedziała PAP Staszkiewicz.
Prace renowacyjne ruszyły we wrześniu ubiegłego roku. Poszczególne elementy altany nad studnią były demontowane i naprawiane, a częściowo także uzupełniane. Ściągnięte zostały m.in. tablice, na których znajduje się treść podania o legendarnych początkach miasta i samej studni. Niegdyś były trzy: po polsku, w łacinie i po niemiecka. Później pozostały dwie pierwsze. Teraz wróci tablica w języku niemieckim, która zostanie wykonana na nowo. Naprawie altany towarzyszyło czyszczenie studni.
Burmistrz przypomniała, że w szczególnie złym stanie był daszek studni. Trzeba było go wymienić.
Gabriela Staszkiewicz dodała, że podczas renowacji odkryto, iż altana miała pierwotnie kolor ciemnozielony. Zostanie on przywrócony. Przed remontem miała kolor miętowy, który wywoływał sporo kontrowersji wśród mieszkańców.
Cieszyński komunalny Miejski Zarząd Dróg umowę na renowację studni zawarł z zakładem tynkarsko-sztukatorskim z Trzebini. Opiewa na blisko 150 tys. zł. Zadanie obejmuje renowację altany wraz z zadaszeniem i iglicą, ogrodzenia, kamiennej okładzina podmurówki, naziemnej części cembrowania studni, a także montaż dodatkowej tablicy.
Studnia pochodzi prawdopodobnie ze średniowiecza. Jest jednym z symboli miasta. Nawiązuje do legendy o spotkaniu trzech braci, którzy założyli Cieszyn. Pod koniec lat 60. XIX w. studnia została zabezpieczona neogotycką altaną z żeliwa. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/