Muzeum Krakowa rozpoczęło zapisy do dziewiątej edycji biegu miejskiego, który jest częścią wydarzenia „Pamiętaj z nami” popularyzującego historię miasta i jego mieszkańców w latach 1939–1945. Bieg odbędzie się 13 maja.
Wydarzenia z cyklu "Pamiętaj z nami" organizują cztery oddziały Muzeum Krakowa: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem, Ulica Pomorska oraz Miejsce Pamięci KL Plaszow. Oddziały te tworzą krakowską muzealną "Trasę Pamięci". Temat przewodni tegorocznej edycji to "Oblicza bohaterstwa”.
Trasa biegu liczy ok. 5 kilometrów. Biegacze wyruszą z ul. Pomorskiej 2, gdzie mieściła się podczas wojny siedziba Gestapo. Od ponad 40 lat funkcjonuje tam muzeum z zachowanymi celami, na których ścianach ostały się inskrypcje wyryte przez więźniów. Następnie uczestnicy pobiegną trasą: ul. Łobzowska, Planty, ul. Podzamcze, Bulwary Wiślane, kładka o. Bernatka, ul. Nadwiślańska, ul. Krakusa, ul. Piwna. Metę zaplanowano na pl. Bohaterów Getta.
Podczas okupacji niemieckiej plac był miejscem koncentracji, selekcji i wywózki Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Dzisiaj pod nr. 18 na pl. Bohaterów Getta w dawnej Aptece pod Orłem działa muzeum poświęcone historii getta i Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata Tadeuszowi Pankiewiczowi.
Według zapowiedzi organizatorów medale zwycięzcom biegu wręczy na mecie Bronisława (Niusia) Karakulska z domu Horowitz, więźniarka trzech niemieckich obozów: Płaszów, Auschwitz i Bruennlitz, ocalona przez Oskara Schindlera.
W biegu będzie mogło wziąć udział 1200 osób. Adresowany jest on do wszystkich, bez względu na miejsce zamieszkania i wiek. Zawody mają charakter rodzinny - dystans 5 kilometrów jest do pokonania w godzinę.
Jak zaznaczyli organizatorzy, bieg "Pamiętaj z nami” jest z jednej strony upamiętnieniem i podziękowaniem wojennemu pokoleniu krakowian za ich bohaterskie postawy i czyny.
"Z drugiej strony – wypełnieniem zobowiązania nas, żyjących, że nie zapomnimy, że będziemy tę pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom” - wskazali przedstawiciele Muzeum Krakowa.
Pamięć ta – zaznaczono - jest utrwalona w wystawach: "Kraków - czas okupacji 1939–1945” w Fabryce Schindlera, "Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim” w Aptece pod Orłem, "Krakowianie wobec terroru 1944–1956” w Ulicy Pomorskiej oraz na wystawie plenerowej Muzeum KL Plaszow.
Bieg jest częścią organizowanego od ośmiu lat wydarzenia "Pamiętaj z nami", które ma na celu popularyzację historii Krakowa i jego mieszkańców w latach 1939-1945. To działania obejmujące edukację historyczną, sport i partycypację. Dziewiątej edycji akcji będzie towarzyszyć kwesta Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. (PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ ktl/