Prace malarskie i fotograficzne artystów z całego świata, którzy uczestniczyli w Międzynarodowych Sympozjach Artystyczno-Naukowych „Spotkania w Krzemieńcu” będzie można zobaczyć w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie (Podkarpackie).
Wernisaż wystawy „Krzemieniec | Кременець. U stóp Góry Bony” zaplanowano na niedzielne popołudnie. Ekspozycję będzie można oglądać do 15 maja.
Jak poinformował dyrektor lubaczowskiego muzeum Piotr Zubowski ekspozycja prezentuje obrazy i fotografie wykonane przez artystów całego świata, głównie z Europy, USA, Ameryki Płd., które powstały podczas wszystkich dotychczasowych ośmiu edycji Międzynarodowego Sympozjum Artystyczno-Naukowego „Spotkania w Krzemieńcu”.
„Do udziału w tych spotkaniach zostali zaproszeni artyści z całego świata, zarówno ci, którzy maja szczęście mieszkać w miasteczku i obserwować jak zmienia się wraz z porami roku, jak i przyjezdni, którzy mieli szansę zaobserwować to, co umyka uwadze miejscowych ze względu na swoją oczywistość i powtarzalność” – zaznaczył Zubowski.
Międzynarodowe Sympozjum „Spotkania w Krzemieńcu” to cykliczne spotkania artystów, pedagogów i naukowców. W programie 10 dni Sympozjum znajduje się międzynarodowy plener malarski „Spotkania w Krzemieńcu”, w którym uczestniczą artyści z wielu państw europejskich. Ponadto uczestniczący w wydarzeniu artyści prowadzą cykliczne warsztaty i happeningi pod nazwą „Spotkania i dialogi edukacyjne ze sztuką”. Dodatkowo program plenerów zawiera wycieczki w najciekawsze miejsca regionu.
Jak przypomina na swojej stronie muzeum w Lubaczowie, Krzemieniec to miasteczko położone na Wołyniu, u podnóża Gór Krzemienieckich, u stóp wzgórza zamkowego zwanego Górą Bony.
„Miejsce to zasłynęło utworzonym na początku XIX w. przez Tadeusza Czackiego Gimnazjum Wołyńskim, które w następnych latach stanowiło centrum życia kulturalnego na Wołyniu, zyskując miano Wołyńskich Aten” – przypomina muzeum.
Miasto przyciągało nie tylko uczonych, ale i artystów. W okresie międzywojennym było to jedno z centrów artystycznej bohemy. Tworzyli je m.in. malarz i fotograf Stanisław Sheybal, malarze: Zygmunt Turkiewicz, Feliks Guzik, Roman Dłubak, Igor Haśkiewicz, Maria Piotrowska, Helena Zarembianka czy Jan Cybis.
„Krzemieniec stał się też miejscem ogólnopolskich plenerów i wystaw fotograficznych, w których uczestniczyli wybitni polscy fotograficy tacy jak: Jan Bułhak i Jan Neuman. Do tych tradycji nawiązali organizatorzy i uczestnicy +Spotkań w Krzemieńcu+” – wskazuje Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Niepublikowane reprodukcje prac z plenerów krzemienieckich pochodzące z lat 30-tych XX wieku odnaleziono w Muzeum Krzemienieckim po kilkudziesięciu latach. Wtedy też ponownie zainteresowano się artystycznym niegdyś charakterem urokliwego miasta. (PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ mok/