Ponad 40 utworów związanych z pacyfikacją w kopalni Wujek w 1981 r. znalazło się w tomiku wierszy „List ze świata umarłych poetów”, wydanym przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Oficjalną prezentację publikacji zaplanowano na czwartek.
Publikacja jest nie tylko upamiętnieniem ofiary górników zabitych 16 grudnia 1981 roku przez ZOMO, ale także świadectwem twórczości zatrzymanych w stanie wojennym działaczy opozycji, których wiersze, pisane często za murami obozów internowania, są jej ważną częścią – podkreślają inicjatorzy wydawnictwa.
Wśród autorów, których utwory znalazły się w zbiorze, są m.in. Maciej Bieniasz, Jarosław Broda, Tomasz Jastrun, Mirosław Kańtor i Michał B. Jagiełło. Antologię, ze wstępem Jana Okonia, opracowała Monika Ziembińska-Wojczyk.
W tomiku znalazło się także 20 reprodukcji dzieł plastycznych, graficznych i malarskich nawiązujących do tragicznych wydarzeń w kopalni Wujek, m.in. autorstwa członków Grupy Janowskiej.
Oficjalną prezentację wydawnictwa zapanowano na czwartek 16 lutego w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Gośćmi wieczoru będą poeci Tomasz Jastrun i Kazimierz Węgrzyn. Wiersze będzie recytować aktor Dariusz Niebudek.
Pacyfikacja kopalni Wujek była największą tragedią stanu wojennego. Protest w kopalni rozpoczął się na wieść o zatrzymaniu szefa zakładowej Solidarności Jana Ludwiczaka. 16 grudnia czołgi sforsowały kopalniany mur, a uzbrojone oddziały ZOMO wkroczyły na teren zakładu. Potem do akcji wprowadzony został pluton specjalny ZOMO, padły strzały. Na miejscu zginęło sześciu górników, jeden umarł kilka godzin później w szpitalu po operacji, a dwóch kolejnych na początku stycznia 1982 r.
W czerwcu 2008 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach skazał prawomocnie byłego dowódcę plutonu specjalnego Romualda C. na 6 lat więzienia, a 13 jego podwładnym wymierzył od 3,5 do 4 lat więzienia. Wniesione kasacje oddalił w 2009 r. Sąd Najwyższy - wyrok stał się ostateczny blisko 28 lat po tragedii.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności mieści się w dawnym magazynie odzieżowym kopalni Wujek. Przylega do niego rampa, z której członkowie plutonu specjalnego ZOMO strzelali do strajkujących górników. Przedmiotem działalności Centrum jest zachowywanie i upowszechnianie wiedzy o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, działalności ruchów opozycyjnych w okresie do 1989 r. i wydarzeniach związanych z pacyfikacją strajków na obszarze obecnego woj. śląskiego oraz o utworzeniu i działalności NSZZ Solidarność.(PAP)
mab/ pat/