W Rzymie znajduje się jedyne poza Polską Muzeum Astronomiczne i Kopernikańskie. Muzeum Mikołaja Kopernika przy Uniwersytecie Rzymskim założył polski historyk emigracyjny Artur Wołyński (1844–1893).
Są tam zebrane przez niego pamiątki związane z postacią astronoma z okazji obchodów 400. rocznicy jego urodzin, zorganizowanych w Wiecznym Mieście w 1873 roku. Przypomina o tym dziennik "La Stampa".
Włoska gazeta pisze o Koperniku w związku z przypadającym w niedzielę 550-leciem jego urodzin. Opowiada o nim na tych łamach astronom Giangiacomo Gandolfi, pracujący w rzymskim Muzeum Astronomicznym i Kopernikańskim.
Zwrócił on uwagę na bardzo ważne związki polskiego astronoma z Włochami, gdzie studiował w Bolonii, Padwie i Ferrarze. Gandolfi podkreślił zarazem, że choć Kopernik przebywał w Italii długo, ślady jego obecności są bardzo nieliczne.
"Jego relacje z Włochami pozostają tajemnicze. Na przykład przebywał w Rzymie kilka miesięcy, może rok, a jego student relacjonuje, że spotykał się z ważnymi postaciami" - wyjaśnił włoski astronom i popularyzator nauki. Odnotował, że jest hipoteza, iż Kopernik poznał Michała Anioła, ale nie ma na to dowodów.
Związki Mikołaja Kopernika z Włochami będą tematem kongresu we wrześniu w Rzymie, który organizuje Giangiacomo Gandolfi.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ zm/