Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości, duszpasterz środowisk kombatanckich, paulin o. Eustachy Rakoczy świętował w czwartek na Jasnej Górze 80. urodziny. „Byłeś i jesteś dla nas drogowskazem” – mówił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
„Wdzięczny jestem Bogu i ludziom, że w duchowej stolicy Polski dane jest mi świętować jubileusz 80. rocznicy urodzin – ku chwale Bożej, jako moje osobiste i sercem wyrażone wotum” – powiedział jubilat na zakończenie uroczystej mszy, której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Jak mówił metropolita, o. Rakoczy to „jubilat czasu, który mierzy się sercem i służbą Bogu i ojczyźnie”, „wdzięczny Bogu i ludziom, że dane jest mu swoje życie spełniać na służbie weteranom Najjaśniejszej Rzeczypospolitej”.
Arcybiskup przypomniał życiową drogę kończącego w piątek 80 lat paulina, podkreślając, że była ona wypełniona poświęceniem oraz miłością do Boga i ojczyzny. Ocenił, że działalność ojca Rakoczego ma kilka wymiarów: kapłańsko-zakony, naukowo-wychowawczy oraz ten związany ze służbą na rzecz kombatantów, ale też np. z działaniami na rzecz upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego.
„Patrzymy na niego jako człowieka rozradowanego łaską, przez wstawiennictwo Maryi Królowej Polski i Hetmanki Narodu i Wojska Polskiego. Cieszy się plonem przeżytych lat i doświadcza wdzięczności ze strony tych, którzy byli i są świadkami tej drogi. Ta uroczysta Eucharystia jest kolejnym etapem naszej wspólnej drogi, jest pochwałą twojego człowieczeństwa, jest uwielbieniem Boga za twój udział w Chrystusowym kapłaństwie” – powiedział abp Depo.
Ojciec Eustachy Rakoczy, od lat. 60. ub. wieku aktywnie współtworzy dzieje niepodległościowego ruchu kombatanckiego w Polsce. W swoim wystąpieniu szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zaliczył go do grona kapłanów najbardziej zasłużonych dla Polski, obok obrońcy Jasnej Góry o. Augustyna Koreckiego, bohatera Powstania Styczniowego ks. Stanisława Brzóski, kapelana legionowego bp. Władysława Bandurskiego, bohatera wojny z bolszewikami ks. Ignacego Skorupki i prymasa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wszyscy oni – jak mówił Kasprzyk – „podtrzymywali ducha narodu”.
„Takim właśnie kapłanem jest obecny wśród nas ojciec Eustachy Rakoczy. Nie przetrwalibyśmy jako naród, gdyby nie tacy kapłani; bo Rzeczpospolita wielokrotnie traciła swoją suwerenność, niepodległość polityczną, ale nigdy nie utraciła ducha - bo tego ducha podtrzymywali tacy ludzie jak ojciec Eustachy Rakoczy” – ocenił szef UdSKiOR, wyrażając jubilatowi wdzięczność za jego działalność w okresie PRL oraz w wolnej Polsce.
„Byłeś i jesteś dla nas drogowskazem. Twoje nauki płynące z Jasnej Góry są dla nas drogowskazem, jak służyć Polsce, jak budować wspólnotę ludzi wolnych, dumnych, dla których Rzeczpospolita niepodległa jest najwyższą wartością” – dodał Kasprzyk.
Ojciec prof. Eustachy Rakoczy urodził się 24 lutego 1943 r. w Budzyniu (Wielkopolskie). W 1962 r. ukończył liceum w Chodzieży (której dziś jest honorowym obywatelem) i wstąpił do zakonu paulinów. Osiem lat później przyjął święcenia kapłańskie. W 1975 r. prymas Stefan Wyszyński mianował go Jasnogórskim Kapelanem Żołnierzy Niepodległości. W latach 70. i 80. o. Rakoczy był organizatorem duszpasterstwa kombatantów, wśród których posługuje od blisko 50 lat. Jest historykiem sztuki i doktorem habilitowanym nauk teologicznych, był m.in. prorektorem i rektorem Akademii Polonijnej w Częstochowie. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Podczas czwartkowej uroczystości szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wręczył medal „Pro Patria” metropolicie częstochowskiemu abp. Wacławowi Depo. Wyróżnienie przyznano „w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny”.
„W tym miejscu, gdzie zawsze byliśmy i jesteśmy wolni, w tym świętym miejscu, gdzie wszystko jest Polską, składamy dzisiaj panu Bogu ogromne wyrazy wdzięczności za takich kapłanów jak ksiądz arcybiskup, jak dzisiejszy jubilat (…). Medal +Pro Patria+ to wyraz wdzięczności środowisk kombatanckich dla tego wszystkiego, co ksiądz arcybiskup czyni tutaj w Częstochowie, abyśmy byli wspólnotą ludzi wierzących i dumnych z tego, że jesteśmy Polakami. Bardzo za to dziękujemy” – powiedział Kasprzyk.
Wśród uczestników czwartkowej uroczystości był sędzia Bogusław Nizieński, b. Rzecznik Interesu Publicznego, kawaler Orderu Orła Białego, który 2 marca skończy 95 lat. Ojciec Eustachy Rakoczy przekazał sędziemu pobłogosławiony przez metropolitę częstochowskiego obraz z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.(PAP)
mab/ pat/