Wernisaż wystawy prac Aleksandry Rogali odbędzie się 10 marca w Muzeum Karykatury w Warszawie. „Prace rysowane są charakterystyczną dla tej artystki +rozedrganą+ kreską, która jest w stanie celnie uchwycić cechy portretowanych postaci” - powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Karykatury Katarzyna Miękus.
10 marca w Lengrenówce - otwartej pracowni Muzeum Karykatury w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy prac Aleksandry Rogali.
"W ramach naszych krótkich, efemerycznych prezentacji sztuki, które nazywamy +pop-upami+ od najbliższego piątku zapraszamy do +Lengrenówki+ na wystawę portretów autorstwa Oli Rogali. Są on rysowane charakterystyczną dla tej artystki +rozedrganą+ kreską, która jest w stanie celnie uchwycić cechy portretowanych postaci.
Jej rysunki są osadzone w wypracowanej przez nią estetyce. Wystawę otworzymy pokazem filmów animowanych o stworzonej przez Olę bohaterce - Jedynce" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Muzeum Karykatury Katarzyna Miękus.
"Aleksandra Rogala stworzyła postać, którą nazwała Jedynką i rysowała ją w różnych codziennych sytuacjach. Narysowała kilkadziesiąt krótkich historyjek z życia wymyślonej przez siebie bohaterki" - wyjaśniła.
"Twórczość Aleksandry Rogali ciężko jednoznacznie zaklasyfikować. Pierwszą intuicją jest zaszufladkowanie jej jako młodej artystki z niepełnosprawnością intelektualną. Jednak byłoby to zbyt proste: Aleksandra w zupełnym oderwaniu od świata sztuki tworzy dzieła, które wpisują się w różnorodne nurty.To, co artyści i artystki latami i różnymi doświadczeniami wypracowują, czego poszukują, czym się inspirują, u Aleksandry zdaje się być naturalne. Tylko tyle i aż tyle. Jej rysunki są bardzo konsekwentnie osadzone w wypracowanej przez nią estetyce. Prostota wykonywanych rysunków nie wynika tu z artystycznego wyrachowania, nie z wypracowanej maniery, czy panujących aktualnie mód, ale jest konsekwencją cech Aleksandry" - informuje Muzeum Karykatury.
Kuratorem wystawy jest Marcin Matuszewski.
"19 marca odbędzie się finisaż wystawy. Tego dnia zapraszamy na spotkanie z mamą Oli Rogali oraz z artystką Mają Kowalczyk. Będzie to rozmowa o szansach i możliwościach dla artystów z niepełnosprawnościami jak Aleksandra Rogala i Maja Kowalczyk. Obie są laureatkami konkursu Europe Beyond Access organizowanego przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki i British Council dla artystek i artystów z niepełnosprawnością, którzy mogą doświadczać barier i mieć utrudniony dostęp do obiegu sztuki. Obie są także stypendystkami miasta stołecznego Warszawy" - wyjaśniła rzeczniczka Muzeum Karykatury.
Aleksandra Rogala (ur. 1997) jest rysowniczką i twórczynią cyklu animacji o wymyślonej przez siebie postaci - Jedynce. W wieku trzech lat zdiagnozowano autyzm dziecięcy.(PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/