Sercem pontyfikatu papieża Franciszka jest tytuł posynodalnej adhortacji apostolskiej „Christus vivit” („Chrystus żyje”) – wskazuje o. Zdzisław Kijas, autor książki „Dziedzictwo papieża Franciszka. 10 lat pontyfikatu”, będącej rozmową na temat papieskich dokumentów.
W związku z przypadającą 13 marca X rocznicą wyboru kard. Jorge Mario Bergoglio na stolicę Świętego Piotra w piątek w Warszawie odbyła się prezentacja książki "Dziedzictwo papieża Franciszka. 10 lat pontyfikatu", będąca rozmową o. Piotra Koźlaka z o. prof. Zdzisławem Kijasem na temat dokumentów papieskich (3 encyklik, 5 adhortacji i 3 listów apostolskich).
"Dokumenty te pozwalają odczytać charakter pontyfikatu papieża Franciszka" – powiedział zastępca dyrektora wydawnictwa Homo Dei, redemptorysta o. Marek Kotyński. Zastrzegł, że nie jest to książka dogmatyczna, ale wywiad.
"Dzięki takiej formie nie powtarza się tez znajdujących się w dokumentach papieża, ale ukazuje się je w pewnym kontekście, który po dziesięciu latach się trochę zmienia" – powiedział zakonnik.
Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak wskazał na trzy charakterystyczne rysy oddające istotę pontyfikatu papieża Franciszka. Pierwszym jest podkreślenie Kościoła ubogiego i miłosiernego, pomagającego. Wyrazem tego są pierwsze homilie papieskie, w których Ojciec Święty koncentruje się na osobach ubogich, z marginesu społecznego, uchodźcach. (...) Wyrazem tego jest np. dowartościowanie urzędu jałmużnika papieskiego" – powiedział jezuita.
Jako drugi rys pontyfikatu ks. Gęsiak wskazał troskę o naturę. "Franciszek chce powiedzieć, że nie może być mowy o miłości braterskiej, o miłości Kościoła, jeśli nie będziemy dbali o to, co od Boga dostaliśmy w posiadanie. Człowiek dostał ziemię nie po to, żeby ją zniszczyć, ale czyniąc sobie poddaną – winien ją chronić. Uwieńczeniem wołanie o ochronę stworzenia jest druga encyklika papieża +Laudato si'+ zaprezentowana 18 czerwca 2015 w Watykanie" – powiedział ks. Gęsiak.
Zwrócił uwagę, że "Franciszek bardzo często podkreśla także swój sprzeciw wobec przemocy, nawołując do pokoju". "Ten jego trochę idealistyczny świat pokoju bardzo jasno widać w encyklice +Fratelli tutti+, podpisanej 3 października 2020 r. w Asyżu" – powiedział jezuita.
Przyznał, że wizja rysowana przez papieża jest trudna do zrealizowania ze względu na istniejące w świecie grupy interesu.
W ocenie autora książki o. Zdzisława Kijasa osią, wokół której koncentrują się wszystkie dokumenty wydane przez papieża, sercem jego pontyfikatu jest tytuł posynodalnej adhortacji apostolskiej "Christus vivit" (Chrystus żyje) podsumowującej XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólnego Synodu Biskupów, obradujące od 3 do 28 października 2018 r. w Watykanie na temat: "Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania".
Na pytanie, który z dokumentów wydanych przez Franciszka można uznać za programowy, zakonnik wskazał adhortację apostolską "Evangelii gaudium", ogłoszoną 24 listopada 2013 r. Chronologicznie był to drugi dokument wydany przez papieża.
Książka "Dziedzictwo papieża Franciszka. 10 lat pontyfikatu" ukazała się nakładem wydawnictwa Bratni Zew i Homo Dei.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/