1 kwietnia Muzeum Karykatury w Warszawie otwiera dwie wystawy poświęcone założycielowi - Erykowi Lipińskiemu. Do 18 czerwca zostanie zaprezentowanych ponad 200 prac - plakatów, okładek książek i karykatur autorstwa Eryka Lipińskiego oraz nieznane prace jego ojca, malarza Teodora Rawicz Lipińskiego.
"W tym roku Muzeum Karykatury obchodzi jubileusz 45-lecia swojego istnienia. Z tej okazji przygotowaliśmy dwie równoległe wystawy. Łączy je osoba pomysłodawcy i założyciela, wybitnego karykaturzysty i rysownika Eryka Lipińskiego. Pierwsza z wystaw nosi tytuł +Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy+ będzie dostępna w dolnej części naszego muzeum. Teodor Rawicz Lipiński był malarzem, a z synem, Erykiem łączyła go rysunkowa i malarska pasja. Chcemy zestawić obok siebie i porównać ich twórczość" - powiedziała PAP rzeczniczka stołecznego Muzeum Karykatury Katarzyna Miękus.
"Zrobiłem projekt. Projekty graficzne Eryka Lipińskiego" to druga z zapowiadanych wystaw.
"Pokażemy w niej Eryka Lipińskiego jako projektanta książkowych okładek, wybitnego plakacistę i karykaturzystę, który stworzył własny, niepowtarzalny styl. +Zrobiłem projekt+ to szeroki przegląd graficznych dokonań twórcy" - dodała.
Wystawy "Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy" oraz "Zrobiłem projekt. Projekty graficzne Eryka Lipińskiego" będą czynne od 1 kwietnia do 18 czerwca.
"Na jubileuszowy wystawach poświęconych patronowi muzeum zaprezentujemy ponad 200 prac. Podczas wystaw zapraszamy na szereg wydarzeń, oprowadzania, dyskusje i wykłady poświęcone osobie Eryka Lipińskiego. W maju odbędzie się spotkanie wspomnieniowe. Już potwierdzili swą obecność aktorka Irena Karel oraz Zuzanna i Tomasz Lipińscy - dzieci wybitnego grafika i karykaturzysty" - wyjaśniła rzeczniczka.
Eryk Lipiński (1908–1991) był rysownikiem, plakacistą, projektantem i scenografem. W czasie II wojny światowej był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, który opuścił dzięki staraniom rodziny. W czasie okupacji, wraz z żoną Anną Gosławską-Lipińską ukrywali aktora Wilhelma Winda, plastyczkę Olgę Binder (Siemaszko) oraz inne osoby pochodzenia żydowskiego. Brał udział w przygotowaniu fałszywych dokumentów dla ukrywających się Żydów.
Był współzałożycielem tygodnika "Szpilki", jednym z inicjatorów Międzynarodowego Biennale Plakatu oraz Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce. W latach 60. współpracował z kabaretem Dudek, projektując plakaty. W 1978 r. był pomysłodawcą i współzałożycielem Muzeum Karykatury, jednej z pierwszych instytucji tego typu na świecie W 1991 r. otrzymał tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.(PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/