W Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej (woj. łódzkie) wystrój Grobu Pańskiego nawiązuje do problemu depresji, jako poważnej choroby cywilizacyjnej, bo obok złożonego do grobu Chrystusa siedzi samotna kobieta pogrążona w depresji – mówi PAP kościelny Dawid Zawiasa.
Grób Pański w Charłupi Małej (Łódzkie) jest w tym roku podzielony na dwie części.
"Jedna część kaplicy przedstawia pokój, w którym siedzi na krześle samotna kobieta, na stoliku są zwiędnięte kwiaty i paczka chusteczek. Za oknem świeci słońce, kwitną drzewa, a nad tym napis: +Depresja nie wybiera słabych i ubogich, jest chorobą demokratyczną, podcina skrzydła nawet podczas najwyższego lotu+" - opisał wystrój w rozmowie z PAP kościelny Dawid Zawiasa, który od lat projektuje dekoracje Grobów Pańskich w Charłupi Małej.
"W drugiej części kaplicy, po przeciwnej stronie, jest tradycyjnie przystrojona figura złożonego do grobu Jezusa Chrystusa, tabernakulum, monstrancja oraz dające nadzieję fragmenty modlitw z Pisma Świętego" - zaznaczył.
Zawiasa zwrócił uwagę, że nawiązanie do depresji w dekoracji Grobu Pańskiego ma jeszcze bardziej zwrócić uwagę na problem tej choroby. "Depresja to choroba, która niedługo może stać się najpoważniejszym współczesnym problemem cywilizacyjnym" – podkreślił. "Jest wiele przypadków depresji, które kończą się tragicznie - zarówno wśród dorosłych, jak i wśród dzieci. W kościele też trzeba reagować na ten problem" - powiedział PAP kościelny z sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej.
Sanktuarium w Charłupi Małej w powiecie sieradzkim od lat słynie z charakterystycznych wystrojów Grobów Pańskich: m.in. w 2018 roku – jak przekazał Zawiasa – nawiązano do śmierci alpinisty Tomasza Mackiewicza w Himalajach, a kilkanaście lat temu do przedwczesnego odejścia jednej najlepszych polskich siatkarek Agaty Mróz.
W ub. roku wystrój grobu Chrystusa w sanktuarium nawiązywał do rosyjskiej inwazji na Ukrainę: figura mężczyzny w mundurze rosyjskiego żołnierza z czerwoną gwiazdą celowała z karabinu do postaci ukraińskiego dziecka. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ mir/