Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przygotowało ofertę oprowadzania i zajęć edukacyjnych w języku śląskim. Pierwsze wejścia do muzeum z przewodnikiem mówiącym po śląsku zaplanowano – w wersjach dla dzieci i dorosłych – w sobotę 15 kwietnia br.
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w języku śląskim mają być dostępne od 9 maja br.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przy ul. Metalowców 4a to powstałe pod koniec 2021 r. pierwsze w Polsce muzeum prezentujące na przykładach Huty Kościuszko/Królewska i Batory/Bismarck historię hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej.
W budynku byłej hutniczej elektrowni z 1895 r. powstała nowoczesna placówka, w której prezentowane są wielkie hutnicze maszyny i filmowe wspomnienia byłych pracowników, którzy opowiadają o pracy w hucie oraz swoim codziennym życiu. Muzeum organizuje też liczne imprezy tematyczne.
Jak przekazała w czwartek placówka, jej przedstawiciele zainspirowani jednym z artykułów w regionalnych mediach, poświęconym trudnościom z dostępnością oferty przewodnickiej i edukacyjnej w języku śląskim w górnośląskich muzeach, postanowili wypełnić istniejącą lukę.
„Artykuł analizujący obecność języka śląskiego w śląskich muzeach, zmotywował nas do wzmocnienia działań w tym temacie. Huta zawsze rozbrzmiewała językiem śląskim. Dla większości pracowników był to nie tylko język pracy, ale także język podstawowy. W naszym zespole wiele osób na co dzień posługuje również się godkom” – powiedział dyrektor muzeum Adam Kowalski.
„Pomyśleliśmy więc, że najbardziej naturalną rzeczą jaką możemy zrobić to wprowadzić język śląski do stałej oferty przewodnickiej, z myślą zarówno o odbiorcy dorosłym, jak i dzieciach. Godka jest bodajże najważniejszym elementem naszego niematerialnego dziedzictwa, dlatego głęboko wierzę w zarówno merytoryczny, jak i edukacyjny sens tego przedsięwzięcia” – dodał Kowalski.
Premierowe oprowadzania „po naszymu” po Muzeum Hutnictwa przewidziano na sobotę 15 kwietnia. Oferta pod nazwą „Sobota na werku – Ślonske rajzy po muzeum” (sobota w zakładzie – śląskie wycieczki po muzeum) będzie dostępna w wersji „dlo bajtli” (dla dzieci) o godz. 11. i 15. oraz „dlo majoryntnych” (dla dorosłych) o godz. 12. i 16.
Udział w oprowadzaniach będzie możliwy w cenie biletu wstępu na wystawę stałą „Królestwo Żelaza”. Zwiedzaniu towarzyszył będzie nieodpłatny mikroprzewodnik po wystawie stałej w śląskiej godce.
Aktywności z użyciem języka śląskiego odbędą się też 6 maja w ramach Florianfestu – rodzinnego święta hutniczego. Od 8 maja w regularnej ofercie edukacyjnej muzeum dostępna będzie nowa oferta warsztatowa dla dzieci w języku śląskim.
W piątek 14 kwietnia m.in. na facebookowym profilu placówki opublikowany zostanie zapis debaty o obecności śląskiej godki w ofercie lokalnych instytucji kultury – z udziałem dyrektora Muzeum Śląskiego Adama Kowalskiego, dyrektora Zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku Marka Gołosza, reżysera, aktora, popularyzatora języka śląskiego Marcina Gawła i dyrektorki Muzeum Miejskiego w Tychach Aleksandry Matuszczyk.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest Instytucją Kultury Miasta Chorzów. Jego utworzenie było możliwe dzięki projektowi "Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska" przeprowadzonemu w partnerstwie z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – liderem. Chorzowska placówka otrzymała dzięki temu 15 mln zł dotacji z Funduszy Europejskich.
Zgodnie z opublikowanymi we wtorek przez Główny Urząd Statystyczny wstępnymi wynikami Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, obejmującymi strukturę narodowo-etniczną oraz język kontaktów domowych, spośród osób, które wskazały identyfikację inną niż polska, najwięcej – 585,7 tys. – było Ślązaków.
231,8 tys. badanych wskazało identyfikację śląską jako pierwszą (zadeklarowaną w pierwszym pytaniu), a 353,9 tys. jako drugą (w drugim pytaniu). Języka śląskiego używa 457,9 tys. osób, wśród nich 53,3 tys. osób - jako jedynego.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ dki/