„Trąbka do słuchania" na podstawie książki Leonory Carrington to najnowsza premiera Wrocławskiego Teatru Współczesnego. To komediowa historia o radosnej apokalipsie, którą można przeżyć tylko razem – mówi o spektaklu jego reżyserka, Weronika Szczawińska.
Reżyserka, która zainspirowała się książką Leonory Carrington podkreśla, że była ona postacią niezwykłą. „To urodzona w 1917 roku surrealistka, malarka, pisarka i artystka totalna. Jej +Trąbka do słuchania+ to postapokaliptyczna opowieść, ale szczególnego rodzaju – groteskowa i komiczna historia utrzymana trochę w duchu utworów Lewisa Carrolla i powieści łotrzykowskich, a także w klimacie alchemicznych opowieści o wtajemniczeniu i poszukiwaniu siebie” – opowiada.
Piotr Wawer jr, który odpowiada m.in. za adaptację, dramaturgię i opracowanie muzyczne wyjaśnia z kolei, że w powieści Carrington najbardziej zainteresował go temat starości i innego na nią spojrzenia – bardzo optymistycznego i dowcipnego. Kluczowymi bohaterkami „Trąbki do słuchania” są mająca ponad dziewięćdziesiąt lat Marion i jej koleżanki, które przeprowadzają swego rodzaju „staruszkową rewolucję”.
Jak wskazują twórcy, ważnym motywem zarówno książki, jak i spektaklu jest wspólnotowość, która znajdzie swoje odzwierciedlenie w muzyce. „Postawiliśmy na sytuację wspólnego, prostego muzykowania, która może się kojarzyć z dożynkami czy kołem gospodyń wiejskich” – tłumaczy Wawer.
Szczawińska zapowiada, że „Trąbka do słuchania" będzie utrzymana w obłąkańczej, żartobliwej i szalonej konwencji. „Będzie to przedstawienie, w którym o najpoważniejszych sprawach mówi się w sposób slapstickowy, a slapstick będzie jednocześnie drogą do wiedzy i relacji z innymi ludźmi. Stawiamy na żart i ekscentryczność. Zaprosimy widzów do komediowej historii o radosnej apokalipsie, którą można przeżyć tylko razem” – mówi.
Choreografka Alicja Czyczel dodaje, że układy choreograficzne w spektaklu będą pełne różnych estetyk, odwołujących się zarówno do popkultury jak i do kultury wysokiej. „Choreografia będzie barokowa, kolorowa, slapstickowa, pełna ekscesu, ale też spokojna, majestatyczna i spowolniona. Będzie różnorodna i pełna możliwości” – podkreśla.
Premiera spektaklu „Trąbka do słuchania" odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia na Dużej Scenie WTW. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ dki/