Multimedialne widowisko edukacyjne „Iskry Niepodległej” Biura „Niepodległa”, ukazujące ponad sto historycznych postaci Polek i Polaków, będzie gościć w Płocku (Mazowieckie) od 1 do 4 maja. Mecenasem ogólnopolskiego projektu jest PKN Orlen, którego siedziba znajduje się właśnie w Płocku.
Projekt "Iskry Niepodległej" ruszył 2 marca w Przemyślu. Następnie odwiedził m.in. Rzeszów, Łańcut, Miejsce Piastowe, Otwock i Pruszków. Przedsięwzięcie sfinansowano z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Widowisko ma odwiedzić w sumie ok. 100 polskich miast.
Informując w środę o kolejnej odsłonie przedsięwzięcia, PKN Orlen podkreślił, że kolejne miejsce, w którym ono zagości nie jest przypadkowe, ponieważ to właśnie koncern - mecenas projektu oraz Fundacja Orlen zaprosili mobilne centrum historyczne do Płocka w dniach od 1 do 4 maja.
"Podczas majówki, mieszkańcy i turyści zapoznają się z ekspozycją prezentującą wybitne postaci Polek i Polaków, których osiągnięcia do dziś wpływają na losy i codzienność wielu ludzi" - zapowiedział PKN Orlen. Uroczyste otwarcie widowiska "Iskry Niepodległej" w Płocku odbędzie się 1 maja o godz. 11. w pobliżu stacji paliw Orlen na ul. Wyszogrodzkiej 123.
"+Iskry Niepodległej+ to mobilne widowisko edukacyjne Biura +Niepodległa+, popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników. To część historii, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę. To opowieść o potencjale naszej wspólnoty" - podkreślił Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura "Niepodległa", cytowany w komunikacie PKN Orlen.
Jak zaznaczył, przedsięwzięcie łączy najlepsze doświadczenie i wiedzę "Niepodległej". "Każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań czy miejsca zamieszkania może stać się +iskrą Niepodległej+ i tworzyć nową historię naszego kraju" - dodał.
PKN Orlen przypomniał, że Projekt "Iskry Niepodległej" powstał dzięki współpracy Biura "Niepodległa" oraz polskich producentów z różnych branż. "Podczas wypracowywania formuły mobilnego spektaklu zaprojektowano nowoczesne narzędzia, które łączą funkcjonalność z atrakcyjnym designem przestrzeni. Część grafik zostało stworzonych z pomocą sztucznej inteligencji" - zaznaczył koncern.
Jak podkreślono w informacji, "spektakl to przykład wykorzystania nowoczesnych technologii, dzięki którym historia Polski i wartości dla Polaków najistotniejsze mogą być prezentowane w sposób interesujący i atrakcyjny dla różnych grup odbiorców, także tych najmłodszych, zachęcając ich do pogłębiania wiedzy w tym zakresie".
Widowisku multimedialnemu towarzyszy wybór cennych eksponatów materialnych, pozyskanych dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Narciarskiego, spółki PIAP Space, Sieci Badawczej Łukasiewicz - Łódzkiego Instytutu Technologicznego i Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
"Docelowo w 2023 r. multimedialne widowisko zobaczą mieszkańcy około 100 miejscowości we wszystkich województwach" - wyjaśnił PKN Orlen. Jak wspomniał, dokładną trasę projektu można śledzić na stronie www.iskryniepodleglej.pl oraz w kanałach social media Biura "Niepodległa". (PAP)
autor: Michał Budkiewicz
mb/ dki/