Papież Franciszek wskazał, że misją chrześcijan są uczynki materialnego i duchowego miłosierdzia, gościnny i łagodny styl życia, zdolny do bliskości, współczucia i czułości, „na przekór kulturze odrzucenia i obojętności”. To słowa z jego orędzia na 60. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który będzie obchodzony 30 kwietnia pod hasłem: „Powołanie – łaska i misja”.
W orędziu ogłoszonym w środę papież napisał, że powołanie jest „bezinteresownym darem, a jednocześnie jest zadaniem podążania naprzód, wyjścia, aby nieść Ewangelię”.
Jak dodał, chrześcijanin ożywiany Duchem Świętym „jest gotów na wyzwania, jakie stawiają peryferie egzystencjalne i jest wrażliwy na ludzkie dramaty, pamiętając zawsze, iż misja jest dziełem Boga i nie dokonuje się sama, ale w kościelnej komunii, razem z braćmi i siostrami, i pod przewodnictwem pasterzy”.
Franciszek przywołał dzień 21 września 1953 roku, gdy miał 17 lat. „Udając się na doroczne święto uczniowskie poczułem przynaglenie, by wejść do kościoła i przystąpić do spowiedzi” - podkreślił. „Ten dzień zmienił moje życie i ukształtował je w sposób, który trwa do dziś” - napisał.
Papież wyjaśnił: „Wspólną misją wszystkich nas, chrześcijan, jest świadczenie z radością, w każdej sytuacji, postawą i słowem, o tym, czego doświadczamy przebywając z Jezusem i w Jego wspólnocie, jaką jest Kościół”.
„A to - wskazał - przekłada się na uczynki materialnego i duchowego miłosierdzia, na gościnny i łagodny styl życia, zdolny do bliskości, współczucia i czułości, na przekór kulturze odrzucenia i obojętności”.
Jak podkreślił, sednem powołania chrześcijańskiego jest „naśladowanie Jezusa Chrystusa, który przyszedł, aby służyć, a nie po to, żeby jemu służono”.
Franciszek zapewnił, że z radością czeka na Światowe Dni Młodzieży w sierpniu tego roku w stolicy Portugalii Lizbonie.
„W Kościele - dodał - wszyscy jesteśmy sługami i służebnicami, stosownie do różnych powołań, charyzmatów i posług”.
„Powołanie do daru z siebie w miłości, wspólne dla wszystkich, rozwija się i realizuje w życiu świeckich chrześcijan, zaangażowanych w budowanie rodziny jako małego Kościoła domowego, i w odnawianie różnych środowisk społecznych zaczynem Ewangelii” - zaznaczył Franciszek. (PAP)
sw/ ap/