Muzeum Mazowieckie w Płocku ogłosiło konkurs na najbardziej wierne i efektowne przebranie w stylu secesji i art deco. Uczestnicy, którzy w strojach nawiązujących do wybranej epoki odwiedzą placówkę w Noc Muzeów, 13 maja, będą mogli sfotografować się w stylowych wnętrzach. Przewidziano też nagrody.
Jak informuje płockie Muzeum Mazowieckie, w konkursie „na najbardziej wierne epoce i efektowne przebranie w stylu secesji i art deco” udział może wziąć każdy - „panie, panowie, a także dzieci pod opieką dorosłej osoby” - wystarczy skompletować strój i 13 maja, w Noc Muzeów, zgłosić się do konkursowego stanowiska w holu kamienicy przy Kolegialnej 6.
„Mamy nadzieję, że dzięki uczestnikom konkursu przeniesiemy się na chwilę w czasie, do epok, gdy królowała secesja, a potem art deco” - powiedziała w czwartek PAP Milena Kolibczyńska z Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Jak zaznaczyła, wszyscy, którzy w Noc Muzeów odwiedzą placówkę w strojach z wybranej przez siebie epoki, będą mogli sfotografować się w stylowch wnętrzach, przy czym autorzy trzech najlepszych przebrań w stylu secesyjnym i trzech najlepszych przebrań w stylu art deco otrzymają nagrody.
Kolibczyńska dodała, że wraz z gośćmi Nocy Muzeów w strojach nawiązujących do stylu secesji i art deco wystąpią też pracownice płockiego Muzeum Mazowieckiego. „We współpracy z Fundacją Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej z Nowego Sącza przygotowujemy pięć rekonstrukcji strojów z obu epok. Będą to stroje kobiece, dzienne i wieczorowe, w tym piękne garsonki oraz suknie” - podkreśliła.
Muzeum Mazowieckie w Płocku anonsując konkurs na najbardziej wierne i efektowne przebranie w stylu secesji i art deco, zapowiedziało, iż w Noc Muzeum odbędą się tam również pokazy, połączone z warsztatami nauki tańca - na patio galerii sztuki secesyjnej zagości walc, natomiast linda hop na patio ekspozycji stałej - art deco.
Muzeum w Płocku powstało w 1821 r. z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. Placówka, która od tego czasu zmieniała swe siedziby i nazwy, rozbudowując jednocześnie zbiory i ekspozycje, początkowo historyczne i archeologiczne, jest uznawana za najstarsze muzeum publiczne w Polsce. Od 1963 r. nosi nazwę Muzeum Mazowieckiego.
W 2005 r. placówka przeniosła swą siedzibę z dawnego opactwa benedyktyńskiego do odrestaurowanej, secesyjnej kamienicy w centrum Płocka. Główną część ekspozycji stanowią tam typowe dla przełomu XIX i XX wieku wnętrza mieszkań, oddające klimat epoki secesji, a także zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła okresu Młodej Polski. Z kolei w pobliskim spichlerzu prezentowane są zbiory etnograficzne i sztuki Dalekiego Wschodu.
W 2006 r. Muzeum Mazowieckie w Płocku podjęło decyzję o rozszerzeniu działalności i stworzeniu stałej wystawy. Ekspozycję „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego - art deco” otwarto tam we wrześniu 2021 r. Wśród eksponatów z lat 20. i 30. XX wieku można zobaczyć m.in. meble z epoki w stylowych wnętrzach, a także „Martwą naturę” Tamary Łempickiej oraz czerwony kabriolet Jowett z 1926 r.
Obecnie cała kolekcja płockiego Muzeum Mazowieckiego liczy ok. 100 tys. eksponatów. Jedną ze stałych ekspozycji jest tam wystawa „X wieków Płocka”, gdzie oprócz zabytków, w tym z okresu wczesnego średniowiecza, można zobaczyć też makietę o powierzchni prawie 40 metrów kw., przedstawiającą zabudowę miasta z ok. 1800 r. (PAP)
autor: Michał Budkiewicz
mb/ aszw/