6 maja w stołecznym Muzeum Karykatury odbędzie się wernisaż z okazji piątej rocznicy konkursu im. Aleksandra Wołosa. „Rysunek prasowy istnieje równolegle z internetowymi memami i nie zaniknie jako gatunek” – mówi PAP Muzeum Karykatury w Warszawie Katarzyna Miękus.
"Zapraszamy do Muzeum Karykatury na wystawę +Pięć lat konkursu na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa+. Będzie to plenerowa wystawa, która w tym roku obchodzi swój jubileusz. Konkurs jest organizowany przez Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie. Najważniejszym celem jest podkreślenie znaczenia rysunku prasowego" - powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie Katarzyna Miękus.
"Rysunek prasowy może być komentarzem politycznym, społecznym bądź dotyczyć np. wydarzenia sportowego. W konkursie biorą udział zarówno rysunki satyryczne, jak opowieści w kształcie krótkiego komiksu oraz ilustracje do artykułu prasowego. Konkurs jest otwarty, każdy może w nim wziąć udział" - wskazała.
"Rysunek prasowy nie zaniknie jako gatunek sztuk plastycznych, choć wraz z pojawieniem się internetu, coraz częściej funkcjonują memy. Internet jest obecnie powszechnie dostępny, jednak ludzie wciąż czytają prasę, a wraz z nią oglądają rysunki prasowe, które istnieją równolegle z memami zamieszczanymi w sieci" - oceniła.
Wernisaż wystawy "Pięć lat konkursu na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa" oraz wręczenie nagród piątej edycji konkursu odbędzie się 6 maja. Wystawa będzie prezentowana do 16 czerwca na zieleńcu Muzeum Karykatury.
Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest Zbigniew Piszczako. Gala pierwszego konkursu odbyła się 24 lutego 2019 r.
Wystawa pokonkursowa zostanie też zaprezentowana w Olsztynie, a później będzie pokazywana w innych miastach.
Patronem konkursu jest olsztyński karykaturzysta, rysownik, pastelista, malarz i doktor habilitowany nauk przyrodniczych Aleksander Wołos (1934–2014). Od debiutu w latach 50. publikował w prasie regionalnej, w tygodnikach ogólnopolskich, a także w prasie niemieckiej i jugosłowiańskiej oraz wielu wydawnictwach książkowych. Był autorem ponad stu projektów okładek do książek. Opublikował cztery zbiorki rysunków satyrycznych oraz trzy albumy malarstwa pastelowego. Miał na swym koncie ponad 60 wystaw indywidualnych oraz udział w kilkuset wystawach zbiorowych. Był laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ aszw/