W związku z przypadającą w tym roku 170. rocznicą beatyfikacji św. Andrzeja Boboli, 85. rocznicą kanonizacji męczennika i sprowadzenia jego relikwii do stolicy oraz 70. rocznicą ustanowienia parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Warszawie obchody jubileuszowe w narodowym sanktuarium odbędą się w dniach 15-16 maja.
W Kościele katolickim w Polsce 16 maja obchodzone jest święto jednego z patronów kraju, męczennika św. Andrzeja Boboli. Zachowane w całości jego relikwie spoczywają w sanktuarium św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie.
W tym roku przypada 170. rocznica beatyfikacji św. Andrzeja Boboli (30 października 1853), 85. rocznica jego kanonizacji i sprowadzenia jego relikwii do stolicy (19 czerwca 1938) oraz 70. rocznica ustanowienia parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Warszawie (1 stycznia 1953). Centralnym uroczystościom jubileuszowym we wtorek 16 maja będzie przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz - poinformował zakon jezuitów.
Dzień wcześniej - 15 maja w Collegium Bobolanum Akademii Katolickiej w Warszawie odbędzie się sympozjum poświęcone osobie patrona Polski. Życie i działalność św. Boboli przybliży - prof. Dariusz Kuźmina. Pallotyn, ks. prof. Sławomir Pawłowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podejmie temat aktualności przesłania pozostawionego, przez polskiego męczennika. Na temat wkładu św. Boboli w proces jedności będzie mówił jezuita o. Aleksander Jacyniak. Z koli teologiczną interpretację wydarzeń ze Strachocina, gdzie miał się ukazywać męczennik - przedstawi dominikanin, o. dr. Janusz Pyda.
Św. Andrzeja Bobola (jezuita) nazywany jest apostołem Pińszczyzny i Polesia. Był gorliwym kaznodzieją i spowiednikiem. Chodząc po wioskach - od domu do domu i nauczając - przyczynił się do tego, że wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Otrzymał nawet przydomek "łowca dusz - duszochwat". Jego postawa zrodziła jednak wrogość ortodoksów, która w czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść.
Męczeńska śmierć św. Andrzeja w Janowie Poleskim 16 maja 1657 roku, była jedną z najbardziej okrutnych spośród tych, jakie zna historia chrześcijaństwa. Chcąc zmusić go do porzucenia wiary, Kozacy bili go do krwi, odzierali ze skóry, podpalali ogniem, wycięli mu skórę w formie ornatu, rany posypywali sieczką, odcięli mu nos, wargi, wykłuli jedno oko i powiesili głową do dołu.
Z okazji 300-letniej rocznicy śmierci św. Andrzeja Boboli 16 maja 1957 roku papież Pius XII wydał osobną encyklikę "Invicti athletae Christi", która wysławia heroiczną miłość i zapał apostolski męczennika. Jest to jedyny w historii papieski dokument tej rangi poświęcony w całości jednemu świętemu.
Beatyfikacja męczennika odbyła się 30 października 1853 r. Dokonał jej papież Pius IX. Orędownictwa Andrzeja Boboli Polacy wzywano w sposób szczególny podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. W czasie oblężenia stolicy w dniach 6-15 sierpnia, na polecenie kard. Aleksandra Kakowskiego, odbywała się nowenna i procesje z relikwiami bł. Andrzeja Boboli.
W roku 1923 rząd rewolucyjny w Rosji Sowieckiej, na prośbę Stolicy Apostolskiej, zwrócił szczątki bł. Andrzeja Boboli. Przewieziono je do Watykanu, do kaplicy św. Matyldy, a w roku 1924 do kościoła jezuitów pw. Najświętszego Imienia Jezus w Rzymie.
Kanonizacja męczennika odbyła się 17 kwietnia 1938 r., w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Dokonał jej Pius XI. W roku 1938 relikwie św. Andrzeja zostały uroczyście przewiezione do Polski specjalnym pociągiem przez Lublanę i Budapeszt. W Warszawie, po powitaniu w katedrze, 20 czerwca relikwie spoczęły w srebrno-kryształowej trumnie-relikwiarzu w kaplicy jezuitów przy ul. Rakowieckiej.
Dekretem Stolicy Apostolskiej z 14 kwietnia 1992 roku, św. Andrzej Bobola został ustanowiony patronem Metropolii Warszawskiej.
Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przychylając się do prośby prymasa Polski kard. Józefa Glempa, nadała św. Andrzejowi Boboli tytuł drugorzędnego patrona Polski. Decyzja została ogłoszona 16 maja 2002 roku. Od tej pory obchody ku jego czci podniesione zostały w całym kraju do rangi święta. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/