We wtorek 2 maja w diecezji płockiej rozpoczyna się Rok Jubileuszowy św. Zygmunta. Dekret o jego ustanowieniu w 1500. rocznicę śmierci króla Burgundii i patrona Płocka ogłosił biskup Szymon Stułkowski. Dla uczczenia św. Zygmunta Poczta Polska wydała okolicznościową kartkę pocztową.
W Płocku kult św. Zygmunta trwa od ponad 850 lat. Jego relikwie do miasta sprowadził w 1166 r. biskup płocki Roch Werner. W XVI wieku biskup płocki Erazm Ciołek wprowadził do herbu tej diecezji barwy niebiesko-złote, nawiązujące do godła Burgundii oraz symbolicznie podkreślające związek św. Zygmunta z Płockiem, a także z całym Kościołem.
„Biskup płocki Szymon Stułkowski wydał specjalny dekret dotyczący diecezjalnego Roku Jubileuszowego św. Zygmunta, Króla i Męczennika. Powołuje się w nim na rozporządzenia Stolicy Apostolskiej” - oznajmiła Kuria Diecezjalna Płocka. W informacji podkreślono, że Rok Jubileuszowy św. Zygmunta, którego obchody rozpoczną się 2 maja w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku uroczystymi Nieszporami Zygmuntowskimi, potrwa w diecezji do 2 maja 2024 r.
Kuria Diecezjalna Płocka zaznaczyła, iż „szczególny charakter” - z uwagi na mijającą 1500. rocznicę śmierci św. Zygmunta, patrona Płocka oraz tamtejszej Kapituły Katedralnej i parafii katedralnej - będą miały tegoroczne Uroczystości Zygmuntowskie, które odbędą się 3 maja i zostaną połączone z obchodami ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Z kolei 28 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w czasie Diecezjalnego Święta Rodziny - w ramach obchodów Roku Jubileuszowego św. Zygmunta - zgodnie ze wskazaniami Penitencjarii Apostolskiej wszystkim wiernym obecnym na mszy świętej zostanie udzielone papieskie błogosławieństwo połączone z uzyskaniem odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.
Jak podała Kuria Diecezjalna Płocka, „kierując się duchowym dobrem wiernych i powołując się na dekrety Penitencjarii Apostolskiej”, biskup płocki Szymon Stułkowski ustanowił miejsca święte - wierni będą mogli w nich uzyskać odpust zupełny przez nawiedzenie, indywidualne lub w grupie pielgrzymkowej od 2 maja 2023 r. do 2 maja 2024 r. Są to m.in.: bazylika katedralna w Płocku, a także bazylika kolegiacka Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pułtusku i kościoły parafialne pod wezwaniem św. Zygmunta w Królewie i Żukowie.
„Dla uczczenia i promocji postaci św. Zygmunta - patrona Płocka, Poczta Polska przygotowała kartkę pocztową ze znakiem opłaty z wizerunkiem świętego króla” - zaznaczyła Kuria Diecezjalna Płocka. Jak wyjaśniono, okolicznościowe wydawnictwo jest kolejną częścią emisji w ramach cyklu „Święci i Błogosławieni”. Kartkę, która została wydrukowana jednostronnie w sepii, techniką offsetową w nakładzie 5 tys. egzemplarzy, zaprojektował Jan Konarzewski.
Na nadrukowanym na kartce znaku opłaty pocztowej umieszczono fotografię obrazu nieznanego autora „Święty Zygmunt, król i męczennik”, znajdującego się w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Natomiast w części ilustracyjnej kartki z lewej strony przedstawiono XIV-wieczny relikwiarz hermowy św. Zygmunta, ufundowany około 1370 r. przez króla Kazimierza Wielkiego, należący obecnie do skarbca płockiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Św. Zygmunt był królem Burgundii w latach 516-524. Jego rządy przerwało zabójstwo syna Sigeryka z pierwszego małżeństwa, do czego namówiła władcę jego druga żona. Pokutując, Zygmunt wstąpił do klasztoru, który opuścił, aby bronić swego kraju, gdy król Ostrogotów Teodoryk Wielki – dziadek Sigeryka – wypowiedział Burgundii wojnę.
Po przegranej Zygmunt został schwytany. Zginął wrzucony do studni wraz ze swoją rodziną. Według tradycji woda w studni nabrała cudownej mocy uzdrawiania chorych, a Zygmunta zaczęto porównywać do starotestamentowego króla Dawida, który również odpokutował popełnione czyny. Męczeńską śmierć Zygmunta upowszechnił zakon benedyktynów, doprowadzając w XII wieku do jego kanonizacji.
Kapituła Katedralna w Płocku, której patronem, podobnie jak miasta, jest św. Zygmunt, istnieje nieprzerwanie od XI wieku. Jej powstanie wiąże się z utworzeniem przez legatów papieża Grzegorza VII w 1075 r. pierwszego biskupstwa na Mazowszu, czyli diecezji płockiej. Na czele płockiej Kapituły Katedralnej, jako jej przewodniczący, stoi prepozyt - obecnie jest nim biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. (PAP)
autor: Michał Budkiewicz
mb/ ann/