Przy papieżu Janie Pawle II Polacy poczuli się wolni i mocni - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas środowej konferencji prasowej w 35. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Metropolita zaznaczył, że dzień 16 października 1978 roku, w którym polski kardynał został wybrany na papieża, "zaważył bardzo na całej historii Europy i świata, a także Kościoła".
Dodał, że zbliżająca się kanonizacja Jana Pawła II jest okazją do przypomnienia czasów tego pontyfikatu. "Warto przypominać osobę polskiego papieża, zdolność Ojca Świętego do rozmowy ze światem, do dialogu, do wielkiej modlitwy, do rozmowy z każdym człowiekiem" - podkreślił kard. Nycz.
Przypomniał o radości w Polsce, bo Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat papieżem nie-Włochem, a właśnie Polakiem. "Nie wiem, czy my Polacy nawet w 10 proc. mogliśmy się spodziewać, że papieżem zostanie wybrany polski kardynał. Osobiście się nie spodziewałem" - wyznał kard. Nycz.
Podkreślił, że w roku 1979 pielgrzymka Jana Pawła II do kraju "przeorała Polskę i widać było jak Polacy się wzmocnili duchowo przy papieżu i ołtarzach, przy których Jan Paweł II sprawował Eucharystię". Zdaniem hierarchy zbliżająca się kanonizacja Jana Pawła II „będzie klamrą, która zepnie wszystko, co się działo w życiu papieża i Polski między rokiem 1978 a rokiem 2013".
Kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża w poniedziałek, 16 października 1978 r., w drugim dniu konklawe. Biały dym zwiastujący dokonanie wyboru pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godz. 18.18. Metropolita krakowski stał się 262. następcą św. Piotra. Miał 58 lat.
Kolegium Kardynalskie, które dokonało wyboru liczyło 111 purpuratów. Spośród kardynałów elektorów tylko 18 było młodszych od kard. Wojtyły. Został on najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku. Zgodnie z kościelną normą określoną przez papieża Pawła VI, w konklawe nie brali udziału purpuraci powyżej 80. roku życia. (PAP)
skz/ pz/ mag/