Mikołaj Kopernik był przede wszystkim człowiekiem wiary i Kościoła – powiedział w sobotę w Toruniu kard. Kazimierz Nycz. Dodał, że naukę i głęboką wiarę można harmonijnie łączyć także we współczesności.
Kardynał Nycz przewodniczył w sobotę mszy świętej związanej z obrzędem inwestytury Zakonu Rycerskiego św. Grobu Bożego w Jerozolimie. Wstąpiło do niego ponad 40 osób z całej Polski.
"Mikołaj Kopernik był przede wszystkim i na pierwszym miejscu człowiekiem wiary i Kościoła — na miarę ówczesnych, średniowiecznych czasów. Jako taki został skierowany na studia do Krakowa, do Padwy — do Włoch. Takie były możliwości w jego otoczeniu, ale u podstaw stała jego głęboka wiara i umiłowanie Kościoła. Potem dopiero — przez studia głownie skoncentrowane na matematyce doszedł do tych odkryć, wielkich, znaczących odkryć średniowiecza, które pozwoliły mu podważyć teorię Ptolemeusza" - mówił kard. Nycz w homilii.
Ocenił, że Kopernik cały czas wyprzedzał epokową encyklikę "Fides et ratio" ("Wiara i rozum").
"Potrafił łączyć wiarę, miłość do Kościoła i zaangażowania z nauką, którą wówczas uprawiano na nieco innych zasadach, niż ma to miejsce dzisiaj" - podkreślił kard. Nycz.
Dodał, że wspomina o tym dlatego, iż we współczesnym świecie obserwuje się pewien "uraz", polegający na przeciwstawianiu sobie nauki i wiary.
"Chodzi o to, abyśmy ten uraz przezwyciężali w sobie. Może to być pięknie, harmonijnie złączone. Niech was, członków rycerskiego zakonu i damy utwierdzi w tym to, że Toruń jest w jakimś stopniu miastem Kopernika" - dodał kardynał Nycz.
Zakon rycerski został utworzony pod koniec XV wieku z inicjatywy papieża Aleksandra VI w celu propagowania idei pielgrzymowania do Ziemi Świętej.
W Polsce Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie został ustanowiony 8 grudnia 1995 roku. Wielkim Przeorem mianowano wówczas kardynała Józefa Glempa.(PAP)
Autor: Tomasz Więcławski
twi/ pat/