535-osobowa reprezentacja Związku Harcerstwa Polskiego wyrusza do Korei Południowej, aby wziąć udział w Światowym Jamboree Skautowym, największym wydarzeniu edukacyjnym dla dzieci i młodzieży, które odbędzie się w dniach 1–12 sierpnia – poinformowała rzeczniczka prasowa ZHP podharcmistrzyni Olga Junkuszew.
Światowe Jamboree Skautowe to zlot organizowany przez Światową Organizację Ruchu Skautowego (World Organization of the Scout Movement - WOSM), przyciągnie prawie 50 tys. skautów z różnych krajów. Z Polski weźmie w nim udział 535-osobowa reprezentacja, ze wszystkich województw w Polsce. Największa grupa, ponad 300 osób, wylatuje z Lotniska Chopina w czwartek.
Polska reprezentacja składa się z: 394 osób w wieku 14-17 lat; 46 opiekunów posiadających niezbędne kwalifikacje, aby wyjazd mógł być zatwierdzony jako wypoczynek dzieci i młodzieży zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty, oraz 95 pełnoletnich instruktorów, którzy jako wolontariusze pełnić będą służbę na rzecz zlotu i reprezentacji Polski. W skład reprezentacji wchodzi także lekarz i psycholożka, aby zapewnić reprezentacji jeszcze większe bezpieczeństwo.
Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego dedykowane młodym ludziom, będącym członkami narodowych organizacji skautowych. Światowe Jamboree to dwa tygodnie atrakcyjnego programu edukacyjnego ludzi z ponad 160 krajów. Odbywa się od 1920 r., co cztery lata w innym miejscu na świecie.
"Światowe Jamboree Skautowe to okazja do poznawania innych kultur, współpracy i nauki poprzez różnorodne warsztaty i aktywności terenowe. Co 4 lata skauci z całego świata w wieku 14-17 lat, przybywają na to wydarzenie, by zacieśnić międzynarodowe więzi i zdobywać umiejętności na całe życie. To wyjątkowe wydarzenie, bo jego uczestnikiem można zostać tylko raz w życiu!" - czytamy w komunikacie rzeczniczki prasowej ZHP.
W tym roku Jamboree odbędzie się od 1 do 12 sierpnia 2023 roku w SaeManGeum (Jeollabuk-do) w Korei Południowej. Motyw przewodni wydarzenia to "Draw your dream!" (Narysuj swoje marzenie!). "Hasło to wyraża pragnienie członków Ruchu Skautowego, aby 25. Światowe Jamboree Skautowe stało się miejscem do rozwoju marzeń skautów z całego świata" - napisała phm. Olga Junkuszew.
Program wydarzenia skupia się na pięciu filarach. Pierwszy z filarów "Scouting for life" - ma na celu pomóc młodym ludziom w rozwijaniu umiejętności przywódczych i życiowych. Uczestnicy będą zachęcani do aktywnego obywatelskiego działania, także w kwestiach globalnych. W ramach drugiego filaru "Smart and Scientific" uczestnicy, przy wykorzystaniu metody skautowej, będą aktywnie angażować się w poznawanie technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Zajęcia będą poruszać tematy takie jak VR, pilotowanie dronów, czy energia odnawialna. Trzeci filar "Safe and Secured" ma na celu pomóc uczestnikom zlotu zbudować proaktywne podejście do reagowania na sytuacje kryzysowe. Na zajęciach będą uczyć się nie tylko jak reagować w niebezpiecznych sytuacjach, ale także jak bezpiecznie biwakować w różnych warunkach. Czwarty filar "Sustainability" poświęcony jest nauce o zrównoważonym rozwoju i zachęcaniu uczestników do wspierania i tworzenia projektów w duchu zrównoważonego rozwoju dla ich społeczności lokalnych. W ramach piątego filaru "ACT" (Adventure, Culture, Tradition - Przygoda, Kultura, Tradycja) harcerze i harcerki uczestniczący w zajęciach z filaru ACT nie tylko będą odkrywać koreańską naturę, ale także poznają koreańską kulturę od K-POPu, przez Bibimbap (potrawa), po koreańskie łucznictwo.
W czasie Jamboree odbędzie się także kilka ważnych wydarzeń. Ceremonia Otwarcia - odbędzie się 2 sierpnia – tego dnia skauci i skautki z różnych krajów spotkają się w jednym miejscu zlotu, aby świętować rozpoczęcie tego międzynarodowego wydarzenia. To czas na podobną do olimpijskiej, oficjalną prezentacją każdego z krajów. Na scenie wystąpi 2023 Dream Orchestra. Cztery dni później - 6 sierpnia - odbędzie się Dzień Kultur. To wydarzenie, które jest niezwykłym pokazem kultury poszczególnych krajów. Jamboree tego dnia zamienia się w wielki festyn, na którym uczestnicy spróbują potraw z różnych zakątków świata, zobaczą tradycyjne stroje, poznają zabawy i tańce. Na koniec dnia uczestników czeka k-popowy koncert-niespodzianka. 9 sierpnia odbędzie się Polskie Przyjęcie. W tym dniu polska reprezentacja pokaże, dlaczego nasz kraj jest znany z gościnności. To oficjalne przyjęcie, w którym weźmie udział wielu zaproszonych gości, także z Polski. 11 sierpnia odbędzie się Ceremonia Zamknięcia. To ostatnie wspólne spotkanie skautów w czasie tego wydarzenia. Oprócz koncertów i tradycyjnego pokazu koreańskich fajerwerków uczestnicy będą świadkami oficjalnego przekazania Jamboree kolejnemu krajowi, którym będzie Polska.
Phm. Junkuszew podkreśliła, że dla ZHP tegoroczny zlot ma szczególne znaczenie, gdyż za cztery lata, w 2027 roku, Polska będzie gościć kolejne Światowe Jamboree Skautowe w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej. Hasłem zlotu w 2027 r. jest "Bravely" (Odważnie). Ma zainspirować młodych ludzi do odważnego podejmowania wyzwań, stawania w obronie swoich wartości oraz podejmowania odpowiedzialności za przyszłość naszej planety.
Jak czytamy w komunikacie, naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego, hm. Martyna Kowacka wyraziła swoją radość z udziału polskiej reprezentacji w Jamboree. "Cieszę się, że ZHP, jako jedyna organizacja harcerska z Polski, która jest członkiem WOSM i może uczestniczyć w Jamboree, ma możliwość dać 535 harcerzom i harcerkom szansę przeżycia tej niepowtarzalnej przygody, jaką jest Światowe Jamboree Skautowe. To dla naszych harcerzy i harcerek nie tylko niezwykła szansa na rozwój i spotkanie z rówieśnikami z całego świata, ale także okazja do poznania nowych kultur, miejsc i tradycji" - powiedziała.
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 105 tys. członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 tys. instruktorów wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Światowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM oraz Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek, które skupiają ponad 60 mln osób na całym świecie.
Jak informuje ZHP, polska reprezentacja do wyjazdu Jamboree w Korei Południowej przygotowywała się od kilku lat. Każdy uczestnik sam płaci za wyjazd – wielu patrolowych organizowało akcje zarobkowe, aby harcerze mogli zarobić na swój wyjazd. Ważnym krokiem w przygotowaniach do wyjazdu było wypełnienie specjalnego programu edukacyjnego. W jego ramach rok przed wyjazdem spędzili na intensywnych przygotowaniach, realizując 4 bloki tematyczne: Współczesny patriotyzm – zadania uczące promowania Polski za granicą, rozwijające umiejętność wskazywania osiągnięć Polski na arenie międzynarodowej; Świadomy obywatel świata – zadania uwrażliwianie na problemy świata, wspomagające rozwój umiejętności dialogu międzykulturowego; Samodzielność – zadania budujące umiejętność poruszania się po lotnisku, samodzielnego spakowania się i decydowania co zabrać; komunikowania się w języku angielskim; przygotowania obozowiska czy gotowanie; Korea Południowa – zadania zachęcające do poznawania kultury i zwyczajów Korei Południowej, języka, ludzi, geografii i klimatu. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mir/