Z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w regionie zaplanowano m.in. inscenizację godziny „W” oraz koncert Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który zaprezentuje pieśni patriotyczne.
1 sierpnia w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na placu w sąsiedztwie Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie o godz. 17.00 zostanie oddana cześć Powstańcom Warszawskim – przekazał rzecznik prasowy Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie Michał Ruczyński.
Żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wspólnie z kombatantami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Szczecin, utworzą "żywy znak Polski Walczącej".
Tuż po Godzinie "W" odbędzie się msza św. w intencji żołnierzy i dowódców Powstania Warszawskiego oraz cywilnych mieszkańców stolicy. Po jej zakończeniu nastąpi ceremonia złożenia kwiatów w kaplicy Armii Krajowej.
O godz. 18.00 rozpocznie się bezpłatny koncert Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze", który zaprezentuje pieśni patriotyczne, towarzyszące Polakom m.in. podczas Powstania Warszawskiego.
W Koszalinie uroczystości o godz. 17 rozpocznie nadanie imienia „Powstańców Warszawskich” nowemu mostowi w al. Monte Cassino. Zdecydowała o tym jednogłośnie Rada Miejska podczas kwietniowej sesji, przyznając, że w Koszalinie, w którym przez lata mieszkało wielu uczestników warszawskiego powstania, nie zostali oni uhonorowali za swoje bohaterstwo podczas 63 dni walk w stolicy w 1944 roku.
Kolejnym punktem rocznicowych obchodów będzie inscenizacja godziny "W" z udziałem ok. 70 osób, głównie z lokalnych grup rekonstrukcyjnych. Zgodnie z zapowiedzią rozpocznie się o godz. 18 pomiędzy ulicami Batalionów Chłopskich a Strumykową i ma trwać ok. 45 minut. W inscenizacji wykorzystanych zostanie osiem historycznych pojazdów.
Mieszkańcy, którzy pojawią się na obchodach, będą mogli obejrzeć broń, jaką posługiwali się powstańcy, w tym Błyskawicę, czyli pistolet maszynowy skonstruowany i montowany w warunkach głębokiej konspiracji. To dzięki Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, które udostępni swoje zbiory.
Ponadto Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie poprowadzi strefę edukacyjną pt. "Poznaj Znak Polski Walczącej". Na odwiedzających, jak podał IPN, będą czekały m.in. szablony ze znakiem Polski Walczącej do wytłoczenia wzoru na dowolnym materiale, wielkoformatowe kostki do układania dla dzieci oraz stanowisko z przypinkami z okolicznościowym wzorem Polski Walczącej oraz wizerunkiem płk. Konrada Józefa Zielińskiego ps. Karola. Był doktorem praw i szefem Służby Sprawiedliwości KG ZWZ-AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, w okresie od sierpnia do grudnia 1946 r. pełnił praktykę adwokacką w Koszalinie. To jeden z bohaterów, którzy zostali wyeksponowani w edukacyjnej grze historycznej pt. "Polskie Państwo Podziemne".
W związku z uroczystościami magistrat zapowiedział utrudnienia w ruchu. 1 sierpnia, w godz. 16.30-19 zamknięta zostanie jedna nitka mostu od strony centrum Koszalina. Już od południa nieprzejezdna będzie ul. Batalionów Chłopskich od ronda im. Henryki Rodkiewicz przy ul. Młyńskiej do ul. T. Kutrzeby, a także ul. Strumykowa, od ul. Dąbrowskiego do ul. Batalionów Chłopskich.(PAP)
misz/ ing/ dki/