Tajniki kosmosu odkrywali w sobotę najmłodsi podczas pikniku naukowego w Puławach (Lubelskie), który poświęcony był współczesnym technologiom, a także udziałowi Polaków w badaniach kosmosu.
W pikniku naukowym „Odyseja kosmiczna”, który został zorganizowany w obserwatorium astronomicznym w Puławach wziął udział szef MEiN Przemysław Czarnek.
„Jest to inicjatywa, która ma za zadanie rozszerzyć wiedzę wśród najmłodszych o kosmosie i wszystkim, co z tym związane i jakie to ma oddziaływanie na nasze życie każdego dnia i minuty, ale o tym też, jak wybitne osiągnięcia mają polscy astronomowie, na czele z najwybitniejszym naukowcem polskim, czyli Mikołajem Kopernikiem” – podkreślił w rozmowie z mediami minister Czarnek.
Odnosząc się do realizacji programu „Laboratoria Przyszłości” przypomniał, że resort przeznaczył 1,2 mln zł na pracownie techniczno-informatyczne, które mają służyć popularyzowaniu nauki i edukacji poprzez nowoczesne technologie. „Na przykład tu widzimy gogle VR, dzięki którym można się uczyć fizyki, chemii, ale też historii w sposób innowacyjny. Widzimy roboty, sprzęt, który można nazwać +cuda wianki+, o którym nie śniliśmy wówczas, kiedy my chodziliśmy do szkoły. To jest wielka szansa dla dzieci, bo w ten sposób można odkrywać talenty; one w sobie odkrywają te talenty” – mówił w Puławach szef MEiN.
Podczas pikniku można było zobaczyć, jak powstają modele rakiet, czy posłuchać wykładów o odległych planetach i udziale Polaków w badaniach kosmosu, a także uczestniczyć w warsztatach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości.
Dyrektor TVP Nauka Robert Szaj poinformował, że w związku z Rokiem Mikołaja Kopernika przez wakacje organizowane są wspólnie z ministerstwem edukacji pikniki naukowe poświęcone przede wszystkim popularyzacji wiedzy o kosmosie.
„Piknik +Odyseja kosmiczna+ w Puławach ma przybliżyć uczestnikom i widzom (…), w jaki sposób współczesne technologie pozwalają nam z kosmosu podglądać Ziemię i badać naszą planetę” – dodał dyrektor TVP Nauka.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ mhr/