Reżyser Lech Majewski zrealizuje cykl wideoartów inspirowany dziełami malarza Jacka Malczewskiego. Jako lokalizację swojego nowego projektu wybrał Katowice i okolice.
Podczas piątkowej konferencji prasowej reżyser Lech Majewski zdradził lokalizację kręcenia swojego kolejnego cyklu dwunastu wideoartów. Tym razem wybrał swoje miasto rodzinne - Katowice.
Cykl wideoartów będzie filmową "adaptacją" obrazów Jacka Malczewskiego, takich jak m.in. "Melancholia" czy "Wigilia na Syberii". Bohaterowie obrazów będą pojawiać się w różnych miejscach Polski, w różnym czasie w historii.
"To będzie taki korowód, który wychodzi z tego obrazu i idzie przez historię Polski. Ja się tutaj opowiadam nie tylko za historią, ale także światem w szerszym rozumieniu. Malczewski daje taką możliwość, ze względu na użycie języka symbolicznego. Idziemy przez lata i idziemy przez wojny, różne kamienie milowe, aż dochodzimy do dnia dzisiejszego" - opowiadał Majewski.
Wyjaśnił, że wideoarty będą "pewnego rodzaju korespondencją" z Malczewskim. "On napisał te listy, a ja na te listy odpowiedziałem" - powiedział.
Reżyser podkreślił, że jego rodzinne rejony są mu szczególnie bliskie i to dlatego zdecydował się na plan filmowy na Śląsku.
"Dużo jest Katowic i okolic, bo aż cztery sceny są w skansenie w Chorzowie, mamy w Gliwicach zdjęcia, w Katowicach – na Akademii Sztuk Pięknych, KTW, okolice Spodka, mamy pod Pyrzowicami pole zboża. Mamy też jedną scenę w Krakowie - prawdziwego okna, prawdziwego ogrodu Malczewskiego, gdzie malował ten obraz" – opowiadał Majewski.
"Reżyser Lecha Majewski wybrał Katowice jako miejsce tworzenia kolejnego, wspaniałego dzieła. Jest to uruchomienie obrazów Jacka Malczewskiego, a właściwie pokazanie ich kontynuacji. Chcemy, aby rzeczywiście miasto poprzez właśnie takie osoby było bardziej rozpoznawalne pod kątem kultury i sztuki, a nie tylko przemysłu" - powiedział prezydent miasta Katowice, Marcin Krupa.
Za swoje zasługi Lech Majewski 11 września otrzyma honorowy tytuł obywatela Miasta Katowice. "Działalność Lecha Majewskiego i rozsławianie poza swoje dzieła miasta Katowice. On wszędzie o tym mówi, że wszystko, co się dzieje, dzieje się w mieście Katowice" - dodał prezydent.
Seria dwunastu wideoartów Lecha Majewskiego, które oparte będą na obrazach Jacka Malczewskiego będzie gotowy w maju przyszłego roku. Na początku prezentowany będzie w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a następnie ruszy Polskę i świat.
15 lat temu również w woj. śląskim reżyser realizował zdjęcia do jednego ze swoich najgłośniejszych filmów - "Młyn i krzyż", gdzie z udziałem takich aktorów, jak Rutger Hauer, Michael York i Charlotte Rampling, "ożywił" obraz Pietera Bruegla "Droga Krzyżowa". Dla wielu gwiazd kina właśnie ten film, który wszedł na ekrany w 2011 r., jest artystyczną wizytówką Majewskiego i zachętą do udziału w jego nowych projektach.
Urodzony w Katowicach Lech Majewski to tworzący w Polsce i za granicą reżyser filmowy i teatralny, twórca videoartów, scenarzysta, poeta, prozaik i malarz. Wyreżyserował wiele nagradzanych dzieł, m.in. filmy "Wojaczek", "Angelus" oraz "Młyn i krzyż".(PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ pat/