Instytut Pamięci Narodowej przygotował interaktywny projekt edukacyjny z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów. W kontenerze przed rzeszowską siedzibą od najbliższej niedzieli, przez dwa tygodnie, będzie prezentowany krótki film i wystawa przygotowana w technologii VR.
Projekt "Świadectwo poMOCY" składa się z dwóch części: z etiudy filmowej i z immersyjnej wystawy, która pozwala zanurzyć się w prezentowaną rzeczywistość. Dwuczęściowa instalacja znajdzie się w kontenerze ustawionym przed rzeszowską siedzibą IPN, przy ul. Słowackiego 18.
Scenariusz wystawy ukazuje losy rodziny Ulmów, która jest symbolem postawy charakterystycznej dla Polaków. "Zwiedzając wystawę, uzyskamy udokumentowaną przykładami odpowiedź na pytanie: czy my, Polacy, jesteśmy wrażliwi na ludzką krzywdę i czy wciąż potrafimy pomagać innym, na miarę naszych możliwości i naszych niedoskonałości, mając w pamięci postawę naszych przodków, a w szczególności Wiktorię i Józefa Ulmów, niosących pomoc Żydom w okresie II wojny światowej" – zapraszają do zwiedzania organizatorzy.
Wystawa rozpoczyna się na zewnątrz mobilnego kontenera. Z pozoru jednolite czarne ściany, widziane z bliska, pokryte są setkami imion i nazwisk oraz miejsc związanych z Polakami niosącymi pomoc Żydom. Po wejściu do środka na 30 drewnianych krzesłach są zestawy do VR, umożliwiające zwiedzającym wejście do świata wirtualnej rzeczywistości.
Wystawa, którą można obejrzeć również bez zakładania gogli, opowiada historię rodziny Ulmów. Widz przenosi się do kilku wnętrz stylizowanych na pomieszczenia z lat 40. ubiegłego wieku, ukazujące realia podkarpackiej wsi.
"Połączenie historycznych artefaktów, czyli fotografii i dokumentów prezentowanych z narracją, pomaga w zrozumieniu przejmujących wydarzeń w Markowej, a także odczytanie przesłania obecnej wystawy" – wyjaśniają organizatorzy. Ostatnim z wirtualnych pomieszczeń jest mała wiejska sala kinowa, w której odtwarzany jest siedmiominutowy film o rodzinie Ulmów.
Po zdjęciu gogli, można zobaczyć niewidoczne wcześniej eksponaty, skąpane w świetle ultrafioletu.
"To co czarne, staje się kolorowe, to co puste, przybiera formę, budując nadzieję, budząc emocje, rozpalając wyobraźnię" – czytamy w opisie.
Na ścianach są fotografie z różnych okresów, daty, miejsca, nazwiska i hasła obrazujące przywoływane wydarzenia i przykłady niesienia pomocy potrzebującym. W pomieszczeniu jest miejsce dla 30 osób, dlatego konieczna jest rejestracja na stronie https://ipn-konferencje.pl/pl/join-event/instytut-pamieci-narodowej-swiadectwo-pomocy-immersyjna-etiuda-o-losach-rodziny-ulmow.
Wystawę przygotowano ze źródeł IPN, wykorzystano fotografie z albumu Mateusza Szpytmy "Sprawiedliwi i ich świat. Markowa w fotografii Józefa Ulmy". Po 24 września projekt "Świadectwo poMOCY" będzie dostępny bezpłatnie na Steamie.
Prapremierowy pokaz dla zaproszonych gości odbędzie się 9 września br. Od niedzieli 10 września, przez dwa tygodnie, edukacyjny kontener będzie otwarty dla wszystkich chętnych w godz. 10.00-18.00. Zwiedzanie trwa 40 minut, ostatnie wejście jest o godz. 17.20. (PAP)
Autorka: Agnieszka Lipska
al/ joz/