W piątek w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie otwarto wystawę obrazów Auguste’a Renoira, wybitnego francuskiego przedstawiciela impresjonizmu.
Jest to pierwsza duża wystawa prac Renoira w Budapeszcie. Podczas swojego przemówienia na piątkowym otwarciu wystawy Janos Csak, minister kultury i innowacji Węgier, określił dzieła francuskiego artysty „sztuką na najwyższym poziomie”.
W 2019 r. Muzeum Sztuk Pięknych zakupiło przy wsparciu węgierskiego rządu obraz Renoira „Akt leżący (Gabrielle)” za 12,3 mln dolarów. Wcześniej był on wystawiony w Budapeszcie w 1907 r. Dyrektor Muzeum Sztuk Pięknych Laszlo Baan podkreślił, że zakupiony obraz był najcenniejszym nabytkiem placówki w ciągu ostatnich stu lat.
Według Baana od tamtej pory było wiadomo, że organizacja dużej wystawy Renoira na Węgrzech stała się obowiązkowa.
W wyniku współpracy Muzeum Sztuk Pięknych z paryskimi Musee d'Orsay i Musee de l'Orangerie, w Budapeszcie po raz pierwszy zaprezentowano w jednym miejscu trzy „Akty leżące” Renoira.
„Obrazy te są najważniejszymi dziełami Renoira, z ich powściągliwym erotyzmem i wspaniałą grą form i kolorów, aktami, które są zarówno nowoczesne, jak i klasyczne, przywołując dzieła starych mistrzów i dając przykład młodym artystom swoich czasów” – zauważyła Claire Bernardi, dyrektor Musee de l'Orangerie w Paryżu.
Wystawa składająca się z 70 prac artysty obejmuje wszystkie etapy długiej kariery Renoira – dodała.
Auguste Renoir (1841-1919) był francuskim malarzem i rzeźbiarzem, współtwórcą i jednym z najwybitniejszych przedstawicieli impresjonizmu w malarstwie. W ciągu swojej długiej kariery namalował ok. 6 tys. obrazów. W latach 90. XIX w. artysta zmagał się z reumatyzmem, który skutkował deformacją dłoni i częściowym paraliżem, ale mimo tego nie zaprzestał pracy.
W ostatnich latach Budapeszt gościł kilka wystaw przedstawicieli impresjonizmu i postimpresjonizmu – zauważa portal hvg.hu. W 2003 r. zaprezentowano dzieła Claude’a Monet, w 2006 r. obrazy Vincenta van Gogha, a w 2012 r. i 2021 r. – Paula Cezanne’a.
Prace Renoira będzie można oglądać w Muzeum Sztuk Pięknych do 7 stycznia 2024 r.
Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)
mrf/ adj/