Podczas inauguracji Centrum Polonijnego KUL w Berlinie w sobotę przedstawiciele uniwersytetu przedstawili ofertę kursów dla Polonii i Polaków za granicą – podaje w niedzielę Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, cytowany w komunikacie, stwierdził, że oferta edukacyjna uczelni spotkała się w Niemczech z bardzo dużym zainteresowaniem.
"Dlatego dziś chcemy przynieść to co mamy najlepsze w postaci dydaktyki opartej na znakomitych badaniach, które prowadzą nasi naukowcy" – podał.
Rektor zapewnił, że prezentowana oferta edukacyjna dla Polonii to tylko fragment szerokich możliwości KUL. Jako przykłady wskazał działające na uczelni: Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym oraz Szkołę Języka i Kultury Polskiej, która wkrótce będzie obchodzić 50-lecie działalności.
"Poprzez te działania chcemy podziękować Polonii na całym świecie za wsparcie, jakiego udzielała naszemu uniwersytetowi przez tak wiele lat. Dziś chcemy zwrócić to dobro, którego doświadczaliśmy i dlatego małymi krokami, w różnych częściach świata, podejmujemy aktywności na rzecz Polonii" – mówił rektor KUL.
"Niemcy są trzecim państwem po Francji i Anglii, w którym Centrum Polonijne KUL nawiązało współpracę z ambasadami oraz misjami katolickimi. W Paryżu i Londynie funkcjonują biura Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą" – poinformowała zastępca rzecznika prasowego KUL Monika Stojowska.
Poinformowała, że działalność centrum w Niemczech zainaugurowano w sobotę wieczorem. W niedzielę 24 września o godz. 12.00 rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski odprawi bazylice św. Jana w Berlinie mszę w intencji Polonii. Po nabożeństwie zaplanowano koncert reprezentacji Chóru KUL i Artystów Muzykologii KUL.
Centrum Polonijne KUL (wcześniej Akademia Polonijna KUL) powstało w marcu 2023 r. Odpowiada za koordynację i rozwój działań podejmowanych przez KUL na rzecz Polonii, w tym m.in. za organizację Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.
Studium zainaugurowało działalność jesienią ub.r. W pierwszej edycji – podała uczelnia – wzięło udział ponad 330 uczestników z 11 krajów m.in. z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Kanady.
Kursy prowadzone przez ekspertów KUL w ramach studium są bezpłatne i odbywają się w trybie hybrydowym: są to dwa dwudniowe zjazdy stacjonarne i cztery dwudniowe zjazdy online. Absolwenci otrzymają dyplomy KUL i certyfikaty ukończenia studium w języku polskim i w języku krajów zamieszkania uczestników. Zajęcia rozpoczną się w listopadzie br.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ joz/