Laureatką nagrody Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w ramach programu Project Room 2022/2023 została młoda artystka z Wałbrzycha Jagoda Stączek. Nagrodę publiczności otrzymała Yolik Nal, malarka z Tarnowa – poinformowała PAP Dagmara Siemińska z CSW.
Jak podała Siemińska, zakończyła się jedenasta odsłona programu Project Room 2022/2023, w ramach którego młodzi artyści dostają szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w CSW.
Jagoda Stączek otrzymała nagrodę za wystawę pt. "Kunstkamera. Gabinet osobliwości" - skomponowaną z kilkudziesięciu głównie analogowych kolaży, rysunków i obiektów, która stała się - w ocenie jury - "zarówno odrębną, klimatyczną, odrealnioną przestrzenią - miejscem mocnych wizualnych doświadczeń jak i pozwalała na głębszą refleksję i odkrycie przekazów i treści, które pod atrakcyjną i intrygującą formą zawarte są w pracach artystki". "Fantazyjne komponowanie i konfrontowanie ze sobą wyszukanych i nieoczywistych symboli, znaczeń i treści przy równoczesnej wysokiej kulturze plastycznej i dbałości o wysoką estetyczną jakość sprawia, że twórczość Jagody Stączek generuje wiele emocji, skojarzeń i znaczeń, jest odczytywana przez odbiorców na wielu różnych poziomach, dotyka wielu wrażliwości – zarówno wizualnych jak i znaczeniowych" – podkreślono w komunikacie jury. Stączek dostała również nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł. Taką samą nagrodę otrzymała Yolik Nal, która w głosowaniu publiczności na najciekawszą wystawę Project Room 2022/22023 zdobyła 9678 głosów z oddanych ponad 17 tys.
Jagoda Stączek urodziła się w 1990 roku w Wałbrzychu. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, studiując edukację artystyczną na Wydziale Malarstwa. Współpracowała m.in. z kwartalnikiem "Newsweek Psychologia", magazynami "KUKBUK" i "Pismo" oraz "Wysokimi Obcasami". Jak czytamy na stronie programu, artystka lubi zabawy znaczeniami, zmiany kontekstu, zniszczony, pożółkły papier starych gazet i zielników. Z każdej podróży przywozi stare czasopisma, fragmenty zniszczonych książek i zapomnianych fotografii, z antykwariatów w bocznej uliczce i niedzielnych pchlich targów. Większość jej kolaży powstaje analogowo. Ale nie broni się również przed kolażem cyfrowym. Jej główną inspiracją jest tradycyjne malarstwo, np. barokowe obrazy w wiejskich kościołach, renesansowe portrety, poniemieckie atlasy roślin i anatomii. Jej prace mają w sobie coś z żartobliwego spojrzenia na świat oraz pewną dawkę makabrycznego humoru.
Yolik Nal (rocznik 1987) to artystka zajmująca się malarstwem i ceramiką, mieszkająca w Tarnowie. W 2014 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W CSW prezentuje wystawę pt. "Multiversum". "Wysoka kultura malarska, zaczepnie kobiece i piękne ceramiki dawać mogą odbiorcy zarówno estetyczną satysfakcję, jak i stymulować do pogłębionej refleksji nad otaczającym nas światem (światami), którego jesteśmy częścią i który sami współtworzymy" - czytamy w opisie na stronie programu. (PAP)
Anna Bernat
abe/ pat/