Zawierający poezję więźniarek z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych „Zeszyt z wierszami z Auschwitz” został zaprezentowany po raz pierwszy w czwartek na Targach Książki w Goeteborgu. Wydawnictwo powstało z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sztokholmie.
"Można powiedzieć, że to światowa premiera" - przekazał PAP dyrektor Instytutu Paweł Ruszkiewicz.
Zeszyt z rękopisami zachował się dzięki Bożenie Janinie Zdunek z domu Misiewicz (1918-2015), więźniarki obozów Auschwitz-Birkenau i Ravensbrueck, która po wojnie znalazła się w Szwecji w ramach akcji białych autobusów Szwedzkiego Czerwonego Krzyża.
Geneza zbioru poezji sięga najprawdopodobniej jesieni 1943 roku, gdy Polka trafiła do obozowego szpitala, gdzie więźniarki w nielicznych wolnych chwilach recytowały z pamięci dające im otuchę powstałe w niewoli wiersze. Jak wskazuje okładka, zeszyt pierwotnie miał służyć jako rejestr numerów obozowych zmarłych kobiet.
Z inicjatywy dyrektora Instytutu Polskiego 32-stronicowy zeszyt w szerokie linie z 18 wierszami spisanymi różnym charakterem został zaprezentowany w lutym 2020 roku na wystawie w Sztokholmie. Następnie syn więźniarki Bogusław Adam Zdunek przekazał wymagający konserwacji zeszyt Muzeum Auschwitz.
Po zakończeniu pandemii Instytut Polski kontynuował projekt we współpracy z Muzeum Auschwitz, wiersze zostały przełożone na język szwedzki oraz angielski i wydane w formie zbioru z opisami pod tytułem "Zeszyt z wierszami z Auschwitz" .
W niedzielę ostatniego dnia Targów Książki w Goeteborgu obozową poezję interpretować będą aktorki, związana ze Szwecją Małgorzata Pieczyńska oraz Sara Sommerfeldt.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
zys/ ap/