„Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)” to tytuł wystawy, którą od wtorku można obejrzeć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ekspozycja jest pierwszą w Polsce prezentacją bogatej, ale ciągle mało znanej twórczość kobiet-projektantek szkła – wskazują organizatorzy wystawy.
Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski podkreślił, że najnowsza wystawa wrocławskiej placówki jest kontynuacją badań, których efektem były monografie poświęcone Wytwórni Wyrobów Ceramicznych Steatyt w Katowicach (2015), Jerzemu Słuczan-Orkuszowi (2019) oraz małżeństwu Eryce i Janowi Drostom (2022). „Za wszystkimi tymi działaniami stoi wybitna znawczyni tematu i wielka propagatorka polskiego powojennego wzornictwa szkła i ceramiki dr Barbara Banaś. To wzornictwo ostatniego półwiecza XX wieku i czasów nam współczesnych cieszy się dziś coraz większym zainteresowaniem i uznaniem. Jego liczne przykłady stają się przedmiotem nie tylko kolekcjonerskich poszukiwań, ale także obiektem wzbogacającym kolekcje muzealne” – powiedział Oszczanowski.
Na ekspozycji prezentowana jest twórczość polskich projektantek szła – od 1945 roku po czasy współczesne. Wystawa przybliża m.in. postaci pionierek powojennego projektowania szkła - Haliny Jastrzębowskiej-Sigmund i Wandy Zawidzkiej-Manteuffel, które były związane w okresie dwudziestolecia międzywojennego z warszawskim Ładem.
Kolejne pokolenie to pierwsze absolwentki Katedry Szkła PWSSP we Wrocławiu, m.in. Regina Włodarczyk-Puchała (huta „Julia” w Szklarskiej Porębie), Eryka Trzewik-Drost (huta „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej), debiutująca w latach 60. XX w. Barbara Urbańska-Miszczyk związana z hutą „Hortensja” w Piotrkowie Trybunalskim oraz Stanisława Paczos pracująca wiele lat w hucie „Violetta” w Stroniu Śląskim – wskazują twórcy ekspozycji.
Późniejszy okres prezentowany jest przez prace związanych z hutą „Zawiercie” w Zawierciu Janiny Węcewicz-Macek, Marii Słaboń, działającej w Tarnowie Barbary Kaczmarek-Górskiej oraz związanych z hutą w Szczytnej i Polanicy Ewy Gerczuk-Moskaluk i Lucyny Pijaczewskiej.
Czas współczesne zaś reprezentowane są przez twórczość m.in. Małgorzaty Dajewskiej, Katarzyny Hałas, Agnieszki Leśniak, Agnieszki Bar i Aleksandry Kujawskiej.
Dr Barbara Banaś, kuratorka wystawy, podkreśliła, że o niektórych z artystek szkła wiadomo bardzo niewiele. „Wszystkie jednak traktowały szkło, jako materię będącą wspaniałym tworzywem artystycznych poszukiwań i z wielką świadomością starały się pogodzić designerskie aspiracje i pomysły z realiami czasów, w których przyszło im działać. Wystawa ukazuje sylwetki wybranych postaci, ich listę na pewno można wciąż uzupełniać. Zgromadzone eksponaty stają się także opowieścią i zapisem historii zmieniających się oczekiwań odbiorców, podlegającej nieustannym transformacjom sferze życia domowego i społecznego, która wraz z reorientacją potrzeb i rytuałów wpływa na ikonosferę wnętrz prywatnych i publicznych i na ostateczny kształt przedmiotów” – powiedziała Banaś.(PAP)
Ekspozycję można zwiedzać do 14 stycznia.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ dki/