Minister kultury Piotr Gliński w sobotę wziął udział w ogólnopolskiej Nocy Bibliotek – spacerował w Warszawie szlakiem „Najciekawszych kamienic Nowej Pragi”. „Mam nadzieję, że imprezy związane z funkcjonowaniem bibliotek będą tak samo dobrze przyjęte jak Noce Muzeów” – powiedział szef MKiDN.
"Zapraszam wszystkich na Noc Bibliotek na Pradze Północ, organizowaną przez Bibliotekę Publiczną im. ks. Jana Twardowskiego, która korzysta z bardzo wielu możliwości wsparcia. Mamy w MKiDN szereg programów promujących czytelnictwo - +Partnerstwo dla książki+, +Promocja czytelnictwa+, +Czasopisma+ i +Literatura+. Także nasze instytucje, np. Narodowe Centrum Kultury, prowadzi projekty i programy, które wspierają tego typu aktywności. Aktywne instytucje występują o granty i otrzymują finansowanie z kilku źródeł, dzięki czemu mogą organizować najróżniejsze działania np. Noc Bibliotek" - powiedział minister kultury.
Wskazał, że biblioteki to są "takie małe domy kultury, nie zawsze są związane wyłącznie z czytelnictwem, ale z różnymi aktywnościami promującymi kulturę". "Ja przyszedłem na spacer po praskich kamienicach, w jednej z takich kamienic się urodziłem" - opowiadał szef MKiDN.
Przypomniał, że "praskie kamienice przetrwały wojnę, choć na Pradze też były bardzo ciężkie bombardowania sowieckie we wrześniu 1944 roku".
"Mam nadzieję, że imprezy związane z funkcjonowaniem bibliotek będą tak samo dobrze przyjęte jak Noce Muzeów" - dodał.
Minister kultury przed spacerem rozmawiał z dyrektor Biblioteki Elżbietą Przybylską oraz burmistrzem Pragi-Północ Jackiem Jeżewskim. Wpisał się także do księgi pamiątkowej Biblioteki.
"Serdecznie dziękuję za zaproszenie i możliwość odwiedzenia Państwa Biblioteki. Gratuluję imponujących aktywności i nagrody im. Kierbedziów - patronów warszawskich inwestycji i pamięci, nie tylko mostów, ale też bibliotek! Życzę dalszych sukcesów i dobrych pomysłów oraz Pogody Ducha!" - napisał minister Gliński.
Spacer szlakiem najciekawszych kamienic Nowej Pragi poprowadził Jarek "Spacerolog Praski" z ekipy przewodnickiej Praska Ferajna. Spacerowicze szli m.in. ulicami T. Borowskiego, Ratuszową, 11 Listopada, Inżynierską, Wileńską, Małą, Stalową, Konopacką.
Uczestnicy spaceru mogli zobaczyć najstarsze kamienice, jak i te bardziej nowoczesne, powstałe w latach międzywojennych. Usłyszeli także historie niektórych ich właścicieli, a także mieszkańców oraz dowiedzieli się, jak wyglądało życie kamienicy przed stu laty, a nawet wcześniej.
Dziewiąta odsłona ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbywa się pod hasłem "Absurd nie czytać".
Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.
Centrum Edukacji Obywatelskiej akcję zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.
Nocy Bibliotek towarzyszy akcja "Podziel się książkami" – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/