Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu wzbogaciło się o kolejne dzieło swojego patrona – „Umywanie nóg” z 1887 r. Obraz zakupił samorząd woj. mazowieckiego z okazji 100-lecia istnienia radomskiego muzeum.
Marszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski poinformował, że obraz kosztował ponad 1,2 mln zł. "To najdroższe dzieło, które zostaje zakupione do naszych obiektów muzealnych prowadzonych przez samorząd woj. mazowieckiego" – zauważył Rajkowski na środowej konferencji prasowej, na której zaprezentowano dzieło.
"Umywanie nóg" to obraz olejny na płótnie. "Ta monumentalna kompozycja jest jednym z kilku finalnie skończonych studiów do tematu umywania nóg, który został zaczerpnięty z głównego wówczas źródła inspiracji dla artysty - romantycznego poematu +Anhelli+ Juliusza Słowackiego" – powiedziała kierownik Działu Sztuki Dawnej radomskiego muzeum Paulina Szymalak-Bugajska.
Praca pochodzi z wczesnego okresu twórczości Jacka Malczewskiego. Powstała w 1887 r., podczas pobytu artysty w Monachium.
"W centrum kompozycji znajduje się młoda kobieta, która jakby została podejrzana przez tytułowego Anhellego, prowadzonego przez swojego przewodnika - Szamana - podczas wędrówki po +białym piekle+, wyjątkowo okrutnym dla zesłanych na Sybir Polaków" – powiedziała Szymalak-Bugajska. Dodała, że bohaterka obrazu została uchwycona w chwili, gdy przygotowuje się na moment, gdy jej mąż wróci, a ona obmyje mu stopy.
"Umywanie nóg" można pd środy oglądać na stałej wystawie prac Jacka Malczewskiego. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu posiada czwartą w kraju pod względem wielkości kolekcję prac polskiego symbolisty. Placówka od wielu lat gromadzi prace i pamiątki związane z urodzonym w tym mieście artystą. W 1925 r. Rada Miasta kupiła od Malczewskiego do sali posiedzeń tryptyk "Mój pogrzeb" i obraz "Autoportret". Dzieła te zapoczątkowały kolekcję obrazów Malczewskiego w Radomiu. Obecnie liczy ona około 50 obrazów olejnych, 10 akwarel, ponad 50 rysunków, 2 szkicowniki oraz obszerne archiwum rodzinne, na które składają się cenne dokumenty, dyplomy, zdjęcia i listy.
Od kilkunastu lat w muzeum oglądać można stałą wystawę twórczości malarza. Wśród eksponatów są prace będące własnością placówki, jak i te oddane w depozyt przez prywatnych kolekcjonerów. Wśród prezentowanych dzieł znajdują się m.in. słynne obrazy: "Autoportret z muzą" i "Zatruta studnia z autoportretem" oraz szereg portretów członków rodziny i znajomych artysty. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ aszw/