Twórczość Leona Kudły – rzeźbiarza uznanego za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki nieprofesjonalnej w powojennej Polsce - czynna będzie od 13 października w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
"W tym roku obchodzimy 135 lecie Państwowego Muzeum Etnograficznego. Otrzymaliśmy także dość duży depozyt prac artysty z pracowni Karola Tchorka, wieloletniego przyjaciela Leona Kudły. Jest to depozyt kilkudziesięciu rzeźb. Oprócz tego, niedawno zamknęliśmy wystawę +Nikifor+ z którym Leon Kudła bardzo często był zestawiany. O ile o Nikiforze większość osób słyszała, tak Leon Kudła jest o wiele mniej znany. Ostatnia monograficzna wystawa poświęcona Kudle w PME odbyła się równo trzydzieści lat temu. Pojawił się więc pomysł, aby przypomnieć naszym gościom o tak ważnej postaci jak Leon Kudły. Ważnej zarówno dla twórczości ludowej, Warszawy i naszego Muzeum" - powiedział PAP kurator wystawy, Patryk Pawlaczyk.
Prace artysty, które zostaną zaprezentowane na wystawie, pochodzą z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego oraz z depozytu MMW. Stanowiły one część kolekcji z pracowni rzeźbiarza Karola Tchorka – wieloletniego przyjaciela Leona Kudły.
"Na wystawie zostanie pokazanych około 80 prac Leona Kudły, z różnych okresów czasowych. Najstarsze prace są z lat 40. - najmłodsze - z ostatnich lat życia artysty, który zmarł w 1964 roku. Bardzo ważną pracą, która zostanie pokazana jest +Antoś+ - to rzeźbiarski portret syna Leona Kudły, który niestety przedwcześnie zmarł tuż po zakończeniu wojny" - dodał Pawlaczyk.
Na ekspozycji pojawiają się również cytaty z artykułów poświęconych Leonie Kudle autorstwa etnografów i krytyków sztuki. Obraz artysty, który się z nich wyłania to wizja człowieka prostego, naiwnego, pozbawionego sprytu. Osoby żyjącej między "tradycyjną wsią" a nowoczesnością. Jak wspomniał Pawlaczyk, to właśnie cytaty zainspirowały nazwę wystawy.
Leon Kudła urodził się w 1878 r. we wsi Świerże Górne, niedaleko Kozienic, w woj. mazowieckim, w rodzinie robotników rolnych. Przez długie lata pracował na poczcie, później zajął się drobnym handlem spożywczym na Powiślu, gdzie również zaczął rzeźbić. Dopiero po śmierci żony na emeryturze powrócił do rodzimej wsi i poświęcił się w pełni swojej pasji rzeźbiarskiej.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 13 października do 11 lutego 2024 roku.
Autorka: Zofia Suwała
zos/ aszw/