Bardzo państwu dziękuję za ciężką pracę i wspaniale wykonywaną misję; państwa sukcesy, to sukcesy całej Polski – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas piątkowej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej.
Minister edukacji i nauki w piątek, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, wziął udział w uroczystości na Zamku Ujazdowskim w Warszawie, podczas której nauczycielom zasłużonym dla polskiej oświaty wręczył odznaczenia państwowe, medale, nagrody Ministra Edukacji i Nauki, a także tytuły honorowe profesora oświaty.
Na uroczystości na Zamku Ujazdowskim w Warszawie obecni byli także m.in. Szef Służby Zagranicznej, minister Piotr Rychlik oraz Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
Podczas uroczystości rzecznik prasowy ministra edukacji i nauki Adrianna Całus-Polak odczytała list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Marszałek Sejmu przekazała wyrazy wdzięczności nauczycielom, wychowawcom, pedagogom oraz wszystkim pracownikom oświaty za codzienny zawodowy trud.
"Świadoma ogromu edukacyjnej pracy oraz odpowiedzialności, pragnę wyrazić wdzięczność nauczycielom i pedagogom za wypełnianie niełatwych obowiązków. Życzę im satysfakcji z zawodowych osiągnięć, a także z sukcesów uczniów" - napisała marszałek Sejmu.
Szef MEiN odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego, w którym premier zaznaczył, że "Dzień Edukacji Narodowej jest hołdem oddanym wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty. Jest hołdem złożonym ich poświęceniu, postawie pełnej zaangażowania i głębokiego zrozumienia dla młodzieży powierzonej ich opiece".
"Perspektywą, którą macie przed sobą, jest bowiem wychowanie odpowiedzialnych i mądrych obywateli naszej wspólnej ojczyzny. Dziękuję za widoczną w państwa działaniach świadomość i wszystkie realizowane z wielkim zaangażowaniem zadania" - napisał premier.
Szef MEiN w swoim wystąpieniu zwracając się do zgromadzonych na uroczystości przypomniał, że w tym roku przypada 250. rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.
"Z perspektywy czasu możemy powiedzieć szanowni państwo, że gdyby Komisja Edukacji Narodowej powstała 20 lat wcześniej, 30 lat wcześniej, nie było by zaborów. Bo by byłaby szansa wtedy upowszechnić edukację, wiedze i mądrość wśród Polaków, młodych elit Polaków, do tego stopnia, że nie poddaliby się tak łatwo temu, co dziś również nazywamy niekiedy - kondominium niemiecko-rosyjskiego na ziemiach polskich" - przekazał Czarnek.
Wskazał, że Komisja Edukacji Narodowej miała szczęście działać w niepodległej ojczyźnie tylko 22 lata. "Ale (...) już ta działalność 20-letnia spowodowała, że walnie przyczyniła się do tego, że polskość pomimo germanizacji i rusyfikacji utrzymała się przez kolejne 123 lata w domach Polaków i mogła na nowo rozkwitać od 1918 r., i rozkwita także dzisiaj. Możemy powiedzieć śmiało, że (...) państwa tu obecność dzisiaj i fakt, że mamy w Polsce ponad 700 tys. nauczycieli to jest pośrednio zasługa naszych mężów stanu sprzed 250 lat i utworzenia Komisji Edukacji Narodowej" - powiedział minister.
Podziękował także za misję, jaką wykonują nauczyciele. "Ze swej strony chcemy zapewnić o tym, że ta misja będzie wspierana na jeszcze większą skalę. Niech dowodem na to będzie radykalne i rekordowe zwiększenie subwencji oświatowej na rok przyszły o 12 mld 170 mln zł, minimum 12 mld 170 mln zł" - podkreślił szef MEiN. "Ja myślę, że ta subwencja będzie zwiększona jeszcze bardziej" - dodał.
Wyjaśnił, że "są to środki finansowe, z których bezpośrednio będziemy czerpać na podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli". "Te podwyżki będą co najmniej 20-procentowe dla tych wchodzących do zawodu, początkujących i kilkunastoprocentowe, być może również 20-procentowe dla najlepiej zarabiających, dla tych, którzy są w zawodzie już dłuższy czas" - poinformował.
Dodał, że "do tej pory zainwestowaliśmy, łącznie z programami ministerstwa sportu, około 15 mld zł na unowocześnienie infrastruktury edukacyjnej" - podał minister.
"Bardzo państwu dziękuję za ciężką pracę i wspaniale wykonywaną misję i życzę dalszych sukcesów, bo państwa sukcesy, również te osobiste, to są sukcesy całej Polski" - podkreślił minister. Następnie wręczył ordery oraz odznaczenia państwowe.
Podczas piątkowych uroczystości zaprezentowano także znaczek pocztowy wydany przez Pocztę Polską z okazji 250-lecia KEN. Został on zaprezentowany przez wiceprezesa Zarządu Poczty Polskiej Macieja Biernata.
Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.(PAP)
Autorki: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Iga Leszczyńska
dsr/ iga/ mhr/