Wybór prac Edwarda Steichena z różnych etapów twórczości zaprezentowało na wystawie Muzeum Fotografii w Krakowie. Ekspozycję „Edward Steichen (1879–1973). Wybrane fotografie z kolekcji MNAHA w Luksemburgu” można oglądać od soboty przy ul. Rakowickiej.
"Po raz pierwszy w Polsce prezentujemy retrospektywę twórczości tego wyjątkowego artysty złożoną w całości z autorskich odbitek z kolekcji luksemburskiego Musée national d'archéologie, d'histoire et d'art" - informuje w komunikacie Muzeum Fotografii w Krakowie. W sobotę i niedzielę przy ul. Rakowickiej trwa weekend otwarcia tej wystawy, w ramach którego odbywają się m.in. oprowadzania kuratorskie.
Na wystawie prezentowany jest wybór prac artysty z różnych okresów – od wczesnych piktorialistycznych krajobrazów, przez portrety tworzone na początku XX wieku w Nowym Jorku i Paryżu, zdjęcia modowe i reklamowe z dwudziestolecia międzywojennego, powstałe w czasie, kiedy Steichen odpowiadał za linię fotograficzną magazynów "Vogue" i "Vanity Fair", aż po najpóźniejsze prace fotografa.
"Przyglądając się kolejnym etapom twórczości tego niezwykle wszechstronnego artysty, można przekonać się, jak ogromny wpływ Edward Steichen wywarł na współczesną fotografię" - zwraca uwagę Muzeum Fotografii. Odbitki prezentowane na krakowskiej wystawie pochodzą z daru, który trafił do muzeum w Luksemburgu w 1985 roku na życzenie Edwarda Steichena.
Edward Steichen jest uznawany za jednego z ojców współczesnej fotografii. Sławę zdobył jako portrecista, był mistrzem fotografii modowej i reklamowej, a także kuratorem Działu Fotografii w nowojorskim Museum of Modern Art odpowiedzialnym za stworzenie wystawy "Rodzina człowiecza" ("The Family of Men"), wizualnego eseju o równości i różnorodności ludzi, złożonego z ponad 500 zdjęć autorstwa 273 fotografek i fotografów. Wystawę po raz pierwszy zaprezentowano w MoMA w 1955 roku, a w późniejszych latach trafiła do 150 krajów na całym świecie. W latach 1959–1960 prezentowano ją także w Polsce - w Warszawie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Krakowie, Poznaniu i Dąbrowie Górniczej.
Wystawa będzie otwarta do 28 stycznia 2024r. (PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ mmu/